300 shqiptarë dhe serbë rrezikuan përplasjen në Shtutgart pas fitores së Zvicrës

Mbi 300 persona, shqiptarë dhe serbë, rrezikuan të përplaseshin me njëri-tjetrin dhe ta kthenin rrugën “Lautenschlagerstrasse” në Shtutgart në një arenë të vërtetë lufte. Incidenti ndodhi menjëherë pas përfundimit të ndeshjes Serbi-Zvicër, e fituar 1-2 nga helvetët me gola të Granit Xhakës dhe Granit Shaqirit.

Zëdhënësi i policisë ka thënë për “TAG24” se kanë qenë shqiptarët që kanë provokuar serbët dhe nga një numër i vogël tifozësh, turma u rrit në mbi 300 njerëz.

Rreth 100 policë u mobilizuan për të shmangur përplasjen dhe fatmirësisht nuk pati persona të lënduar rëndë. Vetëm një grua u dëmtua lehtë nga gazi lotsjellës.

Një situatë e ngjashme u përjetua edhe në rrugët e Vjenës në Austri.

Federata Serbe kërkon dënimin e Xhakës dhe Shaqirit: Do protestojmë në FIFA