5 ushqime të pasura me kolagjen që ndihmojnë lëkurën tuaj të qëndrojë e re

5 ushqime të pasura me kolagjen që ju ndihmojnë të mbani lëkurën të re janë:

Soja – Lufton plakjen, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe bllokon enzimat përgjegjëse për plakjen e lëkurës.

Agrumet – Për shkak se qitrot, limonët e portokajtë janë të pasur në vitaminë C, ndihmojnë aminoacidet të konvertohen në kolagjen.

Proteinat – Një dozë e shëndetshme proteinash, e konsumuar me të bardhën e vezës, garanton një sasi të lartë kolagjeni.

Peshku – Ndihmon fortifikimin e qelizave. Disa lloj peshqish si salmoni e toni janë të pasur me acide yndyrore omega 3 që tendosin lëkurën dhe mbajnë flokët të shëndetshëm.

Karotat – Perimet portokalli si karotat dhe patatet e ëmbla janë të pasura me vitaminë A e cila riparon qelizat e dëmtuara të lëkurës.