Arrin në 21 mijë numri i viktimave nga virusi Covid-19 në nivel global, Spanja më shumë vdekje se Kina

NEW YORK, NY - MARCH 25: People speak near a makeshift morgue outside of Bellevue Hospital on March 25, 2020 in New York City, New York. Across the country schools, businesses and places of work have either been shut down or are restricting hours of operation as health officials try to slow the spread of COVID-19. (Photo by Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images)

Gati një e treta e popullsisë së botës po jeton nën kufizimet e lëvizjes për shkak të virusit Covid-19.

Sipas CNN, më shumë se 471,000 njerëz janë infektuar nga virusi dhe mbi 21,000 kanë vdekur, sipas një raporti nga Universiteti Johns Hopkins.
Aktualisht, Italia renditet i pari vend më i goditur, ndërsa tashmë edhe Spanja ka regjistruar më shumë vdekje sesa Kina, e cila prej disa ditësh nuk ka shënuar asnjë rast të prekur, veç rasteve të importuara.

Nga ana tjetër, në SH.B.A. senati votoi një paketë ndihme ekonomike prej $ 2 trilionë dollarë. Rastet në SHBA kanë arritur në 65,000, me mbi 930 vdekje. Neë York është epiqendra e shpërthimit të virusit.