Bashës i kanë mbetur edhe 2 muaj e gjysmë si kryetar i PD-së, ja kur duhet të mbahen zgjedhjet e reja

Lulzim Basha më datën 23 korrik të vitit 2013 hyri në selinë e PD-së si kreu i ri i demokratëve. Një muaj pas humbjes së zgjedhjeve parlamentare katër vite më parë, PD-ja zgjodhi pasardhësin e Sali Berishës përmes votimit “një anëtar, një votë”. Lulzim Basha përballë  të ndjerit Sokol Olldashi fitoi 80.39% të votave.

Por, më 23 korrik, Bashës i përfundon mandati dhe ende nuk dihet nëse PD-ja për shkak të situatës së vështirë politike do të jetë në gjendje të realizojë zgjedhjet e reja për kreun e ri të PD-së. Duket paksa e vështirë që zgjedhjet të realizohen brenda afatit që lejon statuti i partisë, duke marrë shkas nga fakti që opozita kërkon me këmbëngulje shtyrjen e zgjedhjeve të 18 qershorit.

Zgjedhjet parlamentare u paraprijnë atyre në PD dhe gjasat janë që ato të shtyhen për shkak të situatës së tensionuar në vend, por burime brenda PD-së bëjnë me dije për “Gazeta Shqiptare” se edhe nëse ato zhvillohen më 23 korrik, Lulzim Basha do të zgjidhet sërish kryetar i PD-së. Katër vite më parë KQZ-ja e PD-së, e ngritur enkas për numërimin e votave nxori Bashën fitues me 32 371 vota, ndërsa Olldashi mori 7 896 vota. 105 mijë anëtarë të PD-së me kartën dixhitale në dorë, shoqëruar me pasaportë biometrike apo kartë identiteti iu drejtuan kutive të votimit për të zgjedhur mes Lulzim Bashës dhe Sokol Olldashit kryetarin e tyre të ri.

Në fjalimin e tij të parë si kryetar i PD-së, Lulzim Basha i garantoi demokratët për ringritjen e shpejtë nëpërmjet një opozite të fortë, që do të ketë në themel respektimin e zërit të anëtarëve të saj dhe interesit të qytetarëve.

Kurse Berisha shprehu bindjen se zgjedhja e Lulzim Bashës në krye të Partisë Demokratike mund të vlerësohet, siç tha ai, një fillim i shkëlqyer i një fillimi të ri. Por kandidati për postin e kryetarit të PD-së, Sokol Olldashi, e cilësoi procesin zgjedhjes së kryetarit të ri si të deformuar, duke lënë qartazi të kuptohet se rezultati ka qenë i paracaktuar. Olldashi numëroi të gjithë problematikën e hasur ditën e votimit, si argument të kritikave ndaj procesit. Ndërkohë, menjëherë pas zgjedhjes së Lulzim Bashës në krye të PD-së, ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli vlerësoi procesin e votimit. (GSH)