KRYESORE

Bilanci zyrtar i covid-19 në Shqipëri: 3 viktima dhe 131 të infektuar; Sa raste aktivë ka sot Tirana, vatra më e ‘nxehtë’

Bilanci zyrtar i covid-19 në Shqipëri: 3 viktima dhe 131 të

3 viktima dhe 131 të infektuar është bilanci i covid-19 në Shqipëri në 24 orët e fundit.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë kanë humbur jetën 3 të moshuar dhe aktualisht po trajtohen 201 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

“Ju informojmë se në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 78 vjeçar nga Peqini, një 80 vjeçare dhe një 87 vjeçar nga Tirana. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ju informojmë se vijojnë testimet dhe gjurmimi i rasteve të dyshuara në të gjithë vendin, ku në 24 orët e fundit janë kryer 825 testime dhe janë konfirmuar 131 të prekur me virusin SARSCOV2.

Numri i qytetarëve të shëruar nga fillimi i epidemisë ka kaluar mbi 7 mijë, me 47 qytetarë që janë të shëruar në 24 orët e fundit.

Shpërndarja gjeografike e të konfirmuarve pozitivë në 24 orëve të fundit është si vijon:

68 të prekur në Tiranë,

8 raste në Lushnje,

6 raste në Shkodër dhe Gjirokastër,

5 raste në Has,

4 raste në Krujë dhe Dibër,

3 raste në Durrës, Korçë, Kavajë, Berat, Divjakë,

2 raste në Kurbin, Devoll, Mat, Pogradec, Delvinë, Roskovec,

1 rast në Kukës, Vlorë, Malësi e Madhe”, tha Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   2603

Durrës                   564

Shkodër                380

Lezhë                    301

Elbasan                 297

Korçë                    251

Fier                        240

Vlorë                     193

Kukës                    150

Berat                     114

Dibër                     82

Gjirokastër         82

Ditari politik

Të fundit