Bota e gjunjëzuar nga koronavirusi, Koreja e Veriut vazhdon hedhjen e raketave

Ndërsa pothuajse e gjithë bota është në gjunjë nga pandemia e koronavirusit që po merr shumë jetë njerëzish, Koreja e Veriut nuk ndalet me hedhjen e raketave.

Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike me rreze të shkurtër të dielën, një javë pasi udhëheqësi i saj mori një letër nga Presidenti Trump i cili ofronte gatishmëri për ndihmë për luftën me koronavirusin në vend, tha ushtria e Koresë së Jugut, raporton New York Times.

Raketat u hodhën nga qyteti portual Wonsan, duke fluturuar rreth 140 milje në verilindje para se të binin në ujërat midis Koresë së Veriut dhe Japonisë. Ushtria e Koresë së Jugut nuk dha detaje të tjera.

Qeveria e Koresë së  Jugut e cilësoi thellësisht të papërshtatshëm për Veriun një veprim të tillë,  ndërsa bota lufton me koronavirusin.

Ndërkohë, për sa i përket koronavirusit, sipas deklaratave zyrtare të Penianit, nuk regjistrohet asnjë rast i vetëm.

Burimi: NYT