Flash News

Bota

AstraZeneca redukton numrin e dozave të vaksinave në vendet e Bashkimit Evropian

AstraZeneca redukton numrin e dozave të vaksinave në vendet e

Makinës së vaksinimit COVID-19 të Evropës iu dha një goditje tjetër të Premten kur kompania AstraZeneca tha që dërgesat fillestare në rajon do të reduktohen për shkak të një defekti në prodhim.

"Dozat fillestare do të jenë më të ulëta se sa parashikoheshin fillimisht për shkak të sasisë së reduktuar në një vend prodhimi brenda zinxhirit tonë të furnizimit Evropian," tha një zëdhënës i kompanisë në një deklaratë me shkrim, duke mos dhënë më shumë detaje.

Komisioni i BE-së tha se Astra kishte informuar bordin drejtues të vaksinimit të BE-së për një ndryshim të orarit të dorëzimit.

"Ne do të furnizojmë me dhjetëra miliona doza në Shkurt dhe Mars në Bashkimin Evropian, ndërsa vazhdojmë të rrisim vëllimet e prodhimit," tha prodhuesi britanik i ilaçeve, i cili po bashkëpunon me Universitetin e Oksfordit, shkruan reuters.

BE ka arritur një marrëveshje për të blerë të paktën 300 milionë doza nga Astra, pjesë e angazhimeve globale të kompanisë për të furnizuar më shumë se 3 miliardë doza.

Ditari politik

Të fundit