Flash News

Bota

Joe Biden prezanton stafin e Shtëpisë së Bardhë

Joe Biden prezanton stafin e Shtëpisë së Bardhë

Presidenti i zgjedhur i SHBA, Joe Biden tha se Shtëpia e Bardhë deri më tani ka qenë "e sinqertë" për të ndihmuar kalimin e tij në pushtet.

 "Nuk ka pasur mashtrime deri më tani dhe nuk pres që të ketë," i tha ai NBC News në një intervistë.

Biden zbuloi zgjedhjen e tij të zyrtarëve të lartë për kur të marrë detyrën nga Donald Trump në janar.

Presidenti Trump më në fund ra dakord të lejojë procesin zyrtar të tranzicionit të fillojë të hënën, gati tre javë pas zgjedhjeve presidenciale. Megjithatë ai ende nuk e pranon humbjen, duke përsëritur pretendimet e pabazuara se votimi i 3 nëntorit ishte "i manipuluar".

Përpjekjet e Presidentit Trump për të sfiduar rezultatet në shtetet kryesore në gjykata deri më tani kanë dështuar. Të martën, Pennsylvania dhe Nevada vërtetuan zyrtarisht fitoren e Biden, një ditë pasi u shpall i njëjti rezultat në Michigan, shkrun BBC.

Cili ishte mesazhi i Biden?

 Duke folur për Nightly News të NBC, ai konfirmoi se nuk kishte folur ende me presidentin, por shtoi se nuk priste që fillimi i mandatit të tij të ndikohej nga vonesa në fillimin e tranzicionit.

Au tha se ka pasur plane që të takonte task forcën e Covid-19 në Shtëpinë e Bardhë rreth shpërndarjes dhe aksesit të vaksinave.

Biden, i cili më parë shërbeu si nënkryetar i Barak Obamës, tha se koha e tij në detyrë nuk do të ishte një "mandat i tretë i Obamës" sepse "ne përballemi me një botë krejtësisht të ndryshme nga sa u përballëm në administratën Obama-Biden. Amerika është kthyer dhe është e gatshme për të udhëhequr botën, jo të tërhiqet prej saj", tha ai kur prezantoi ekipin e tij të ardhshëm të Shtëpisë së Bardhë.

Kush janë zgjedhjet e tij?

-Antony Blinken, shef i kabinetit, i cili tha se SH.B.A. së shpejti do të rivendosë marrëdhëniet e saj me vendet e tjera.

-John Kerry, i dërguari për ndryshimet klimatike. Ai ishte një nga arkitektët kryesorë të marrëveshjes së klimës në Paris, nga e cila u tërhoq Presidenti Trump. Kerry tha se bota duhet "të bashkohet për t'i dhënë fund krizës së klimës"

-Avril Haines, drejtoresha e inteligjencës kombëtare, gruaja e parë në këtë post. Biden tha: "Unë zgjodha një profesioniste ... një avokat të gatshme për të thënë të vërtetën".

-Alejandro Mayorkas, sekretar i sigurimit të vendit,  personi i parë më origjinë latine në këtë post. Mayorkas tha se departamenti kishte "një mision fisnik, për të na ndihmuar të ruajmë të sigurt dhe për të çuar përpara historinë tonë krenare si një vend i mirëpritur".

 -Jake Sullivan, këshilltar i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare. Sullivan lavdëroi shefin e tij, duke thënë se ai kishte mësuar shumë nga ai, më e rëndësishmja për natyrën njerëzore.

 -Linda Thomas-Greenfield, ambasadore e SH.B.A.-së në KB. Ajo tha se do t'i sillte rrënjët e saj jugore të Luizianës në punën e saj.

Një zgjedhje që pritet por nuk është njoftuar ende është ish-kryetarja e Rezervës Federale Janet Yellen si sekretare e thesarit.

Një tjetër është posti kryesor i sekretarit të mbrojtjes, me Michèle Flournoy - një mbrojtje e epokës Obama nën sekretar - një pretendente e fortë. Përveç  Kerry dhe  Sullivan, për shumicën e zgjedhjeve do të duhet konfirmim nga Senati. Refuzimi i një të nominuari është i rrallë.

Ditari politik

Të fundit