Flash News

Bota

Kongresi amerikan certifikon fitoren e Joe Biden

Kongresi amerikan certifikon fitoren e Joe Biden

Kongresi sapo ka konfirmuar fitoren e presidentit të zgjedhur Joe Biden në zgjedhjet e 3 nëntorit, pas numërimit të votave të Kolegjit Zgjedhor.

Numërimi i tre votave elektorale të Vermontit vendosi Biden dhe zv. presidenten e zgjedhur Kamala Harris, mbi pragun 270 të nevojshëm për të fituar presidencën.

Senati dhe Kongresi refuzuan kundërshtimet për të hedhur votat elektorale të Georgia dhe Pennsylvania për Biden. Republikanët gjithashtu kundërshtuan votat elektorale të Arizonës, Nevadës dhe Miçiganit, por mocionet dështuan para se të mbërrinin në debat.

Certifikimi vjen pasi protestuesit e Pro-Trump sulmuan Kapitolin e SHBA ditën e djeshme.

Seanca e përbashkët e Kongresit, e cila normalisht është një hap ceremonial, u ndal për disa orë kur protestuesit shkelën Kapitolin. Procedimet rifilluan rreth orës 20:00. me orën lokale me nënkryetarin Mike Pence, duke sjellë sërish në rregull seancën e Senatit.

"Le të kthehemi në punë," tha Pence.

Ditari politik

Të fundit