Flash News

Bota

Netanyahu: Operacioni i Izraelit duhet të përfundojë deri në fillimin e Ramazanit më 10 mars

Netanyahu: Operacioni i Izraelit duhet të përfundojë deri në

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i tha kabinetit të luftës se operacioni i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) në Rafah duhet të përfundojë deri në fillim të Ramazanit më 10 mars, tha një zyrtar izraelit për CNN të shtunën.

Zyra e Netanyahut tha në një deklaratë se kryeministri izraelit kishte udhëzuar ushtrinë të planifikonte "evakuimin e popullsisë" nga Rafah.

Netanyahu tha gjithashtu të enjten se IDF do të "shkojë së shpejti në Rafah, bastionin e fundit të Hamasit".

Më shumë se 1.3 milionë njerëz besohet të jenë në Rafah, shumica e të zhvendosurve nga pjesë të tjera të Gazës, sipas Kombeve të Bashkuara.

Të premten, banorët e Rafahut dhe njerëzit që ishin zhvendosur nga diku tjetër në Gaza i thanë CNN se kishin frikë dhe nuk kishin ku të shkojnë tjetër nëse Izraeli hyn në qytetin në jug të Rripit të Gazës, afër kufirit egjiptian.

Kombet e Bashkuara janë "jashtëzakonisht të shqetësuara" për fatin e civilëve në qytet, tha të premten zëdhënësi i OKB-së, Stéphane Dujarric, ndërsa shefi humanitar i OKB-së Martin Griffiths paralajmëroi: "Nuk ka më ku të shkosh në Gaza".

 

 

Të fundit