Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

Pasardhësi i mundshëm i Merkel: Armin Laschet u zgjodh si udhëheqësi i ardhshëm i partisë konservatore Bashkimit Kristian Demokrat të Angela Merkelit, përpara zgjedhjeve të vjeshtës që do të vendosë se kush e pason atë si kancelare.

Zgjedhjet në Ugandë: Mes akuzave për manipulim të votave, Presidenti Yoweri Kaguta Museveni u rizgjodh të shtunën si udhëheqës i kombit të Afrikës Lindore. Do të jetë mandati i tij i gjashtë pesë-vjeçar në detyrë.

Tregu i orëve luksoze: Për herë të parë, Kina është importuesi më i madh në botë i orëve zvicerane.

* Vendimi i studiuesve britanikë për të regjistruar në mënyrë rutinore sekuencat gjenetike të virusit i ndihmoi ata të identifikonin variantin e ri të koronavirusit.

* Policia e Amsterdam-it të dielën shpërndau mijëra njerëz, disa duke hedhur fishekzjarre dhe gurë, në protestë kundër qeverisë hollandeze dhe masave anti-koronavirus.

* Rreth njëqind u arrestuan, sipas mediave lokale.Lideri rus i opozitës, i cili ishte rikuperuar në Gjermani që prej një helmimi gati vdekjeprurës në gusht, u arrestua të dielën në mbrëmje në pikwn e kontrollit tw pasaportave në Aeroportin Sheremetyevo në Moskë. Policia arrestoi gjithashtu disa mbështetës të tij të cilët kishin dalë ta përshëndesnin në aeroport.

* Organizatorët e turneut të tenisit Australian Open po përballen me një rebelim pasi gati katër duzina lojtarësh mësuan se do të duhej t’I nwnshtroheshin një karantine të rreptë 14-ditore sepse pasagjerët në fluturimet e tyre kishin rezultuar pozitivë për koronavirusin.

* Shefi i kabinetit të ardhshëm të Presidentit të zgjedhur Joe Biden paralajmëroi që numri i të vdekurve nga virusi i SHBA do të arrijë në 500,000 në fund të shkurtit.

* Mungesa e një strategjie të unifikuar kombëtare të Shteteve të Bashkuara i la guvernatorët të përballen me lobistët, ekspertët e shëndetit dhe një publik të shqetësuar të konsumuar nga dezinformata, duke kontribuar në dështimin e vendit për të luftuar pandeminë.

 

Ditari politik

Të fundit