Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ OBSH: Pandemia do të përfundojë në fillim të vitit 2022. Kluge tha se COVID-19 do të vazhdojë të jetë i pranishëm në vitin 2021, por do të jetë më i menaxhueshëm sesa në vitin 2020.

■ Ambasadori i Italisë në Republikën Demokratike të Kongos, Luca Attanasio, ishte midis tre personave të vrarë në një sulm ndaj një autokolone humanitare të hënën pranë qytetit Goma. Sulmi është i fundit në një valë dhune atje.

■ Persona të armatosur vranë të hënën katër punëtorë ndihme në distriktin veriperëndimor të Vaziristanit të Veriut. Sulmi mund të sinjalizojë një ringjallje të kryengritjes në rajonin që kufizohet me Afganistanin, i cili dikur ishte një bastion i Talibanëve pakistanezë.

■ Gjykata e Lartë lëshoi një urdhër që lejon dhënien e deklaratave tatimore të Donald Trump dhe dokumenteve të lidhura me të, një disfatë vendimtare përfundimtare për ish-presidentin në betejën e tij kundër prokurorëve të Nju Jorkut.

■ Presidenti Biden mbajti një përkujtimore në Shtëpinë e Bardhë për një "moment të vërtetë të zymtë, pikëllues", pasi vdekjet në SHBA nga pandemia kaluan 500,000.

■ Ndërsa Franca nxitonte për të planifikuar fushatën e vaksinimit, qeveria dha në heshtje miliona euro kontrata për gjigantin e konsulencës McKinsey & Company, duke nxitur debat në një vend ku Shërbimi Civil pritet të menaxhojë çështjet publike dhe përfshirja e sektorit privat shihet me mosbesim.

■ Të dhënat e hershme nga fushata e vaksinimit të Britanisë treguan se një dozë e vetme e vaksinës AstraZeneca ose Pfizer mund të shmangte shumicën e shtrimeve të lidhura me koronavirusin, megjithëse studiuesit thanë se ishte shumë herët për të dhënë vlerësime të sakta të efektit.

Ditari politik

Të fundit