Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Presidenti Biden dhe prodhuesit e ilaçeve janë gjithnjë e më shumë nën presion për të liberalizuar të drejtat e patentës dhe pronësisë intelektuale mbi vaksinat.

■ Administrata e Ushqimit dhe Barnave po përgatitet të autorizojë vaksinën Pfizer-BioNTech për adoleshentët e moshës 12 deri në 15 deri në fillim të javës së ardhshme.

■ Dega ekzekutive e BE përcaktoi planet për të mirëpritur ata që udhëtojnë për pushime dhe biznes dhe që janë të vaksinuar.

■ Bill dhe Melinda Gates njoftuan planet për t'u divorcuar. Ndarja e tyre ka të ngjarë të dërgojë valë tronditjeje në botën e filantropisë, shëndetit publik dhe biznesit.

■ Presidenti Biden tha se do të lejojë rreth 62,500 refugjatë të hyjnë në SHBA në gjashtë muajt e ardhshëm, duke ndryshuar vendimin e tij të mëparshëm për të mbajtur kufirin e poshtëm të Donald Trump.

■ Prokurorët gjermanë njoftuan dje se kishin shkatërruar një sajt që përdorej për të ndarë materiale që tregonin abuzim seksual të fëmijëve që kishte një ndjekje ndërkombëtare me më shumë se 400,000 anëtarë, duke e përshkruar atë si "një nga faqet më të mëdha të pornografisë së fëmijëve që vepronte në rrjetin e errët".

■ Benjamin Netanyahu, kryeministri izraelit, tha dje se do të ishte i gatshëm t'i dorëzonte udhëheqjen për një vit një rivali të vjetër të krahut të djathtë, Naftali Bennett, në një përpjekje të fundit për të formuar një qeveri të re.

Të fundit