Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes! Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Për herë të parë në 16 vjet, Gjermania do të ketë një qeveri të qendrës së majtë dhe një kancelar të ri pasi Olaf Scholz, një socialdemokrat, zëvendëson Angela Merkel, kancelaren e qendrës së djathtë që e bëri Gjermaninë të domosdoshme në Europë dhe në botë. Udhëheqësi i ri bëri fushatë kryesisht duke i bindur votuesit se do të ishte si paraardhësja e tij.

■ Italia njoftoi kufizime të reja për të pavaksinuarit, duke i ndaluar ata të darkojnë në ambiente të mbyllura, të marrin pjesë në shumë evente dhe të hyjnë në klube nate.

■ Ndërsa udhëtimet në SHBA po i afrohen niveleve parapandemike, qeveria federale ka rritur ndjekjen penale të krimeve në fluturime, veçanërisht nga pasagjerët që refuzojnë t'u binden protokolleve të Covid. Pas një rënie të vazhdueshme që nga mesi i shtatorit, rastet e koronavirusit po rriten përsëri në shumicën e SHBA-së.  

■ Të paktën 27 persona u mbytën në brigjet e Francës dje pasi një varkë me emigrantë që po përpiqeshin të arrinin në Britani u përmbys në Kanalin Anglez. Të vdekurit përfshijnë pesë gra dhe një vajzë, tha Gérald Darmanin, ministri i brendshëm i Francës. Dy persona u shpëtuan dhe u shtruan në spital me hipotermi të rëndë.

■ Një juri në Brunswick, Georgiaa, shpalli dje tre burra të bardhë fajtorë për vrasje për ndjekjen dhe të qëlluarit për vdekje të Ahmaud Arbery, një 25-vjeçar me ngjyrë, vitin e kaluar. Rasti, së bashku me vrasjen e George Floyd në Minneapolis, ndezi një zhurmë mbi racizmin në SHBA.

■ Irani hodhi poshtë një kërkesë nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së për të zëvendësuar pajisjet kryesore të nevojshme për të monitoruar programin e tij bërthamor.

■ Në Lituani, njerëzit që ikin nga represioni në Bjellorusi përpunohen shpejt dhe u jepen viza. Në të kundërt, migrantët e Lindjes së Mesme që kalojnë përmes Bjellorusisë në rrugën e tyre për në BE. përballen me një fat më të ashpër.

■ Ndërsa SHBA fillon të thithë një valë të re refugjatësh që u evakuuan furishëm nga Kabuli në ditët e fundit kaotike të luftës 20-vjeçare të Amerikës në Afganistan, pyetje të mëdha mbeten në lidhje me rivendosjen e tyre.

■ SHBA njoftoi kufizime të reja në eksportet e teknologjisë amerikane në 27 subjekte dhe individë të huaj në Kinë, Japoni, Pakistan dhe Singapor.

■ Jamie Dimon, kreu i JPMorgan Chase, kërkoi falje që tha se kompania e tij do t'i kalonte Partisë Komuniste Kineze.

Të fundit