Flash News

Bota

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Ushtria ukrainase tha se ka nisur "sulme të synuara" në ishullin Zmiinyi, i njohur gjithashtu si ishulli i gjarpërinjve, ku janë stacionuar forcat dhe infrastruktura ruse. Në dy muajt e fundit, forcat ukrainase kanë goditur vazhdimisht forcat ruse dhe infrastrukturën e vendosur në ishull.

Tensionet po rriten rreth enklavës ruse të Kaliningradit, një territor i izoluar, por strategjikisht i rëndësishëm në bregun baltik. Rusia reagoi e acaruar pasi Lituania ndaloi kalimin e mallrave të sanksionuara nëpër territorin e saj dhe në Kaliningrad. Por Lituania thotë se thjesht po i mban sanksionet e BE-së dhe blloku evropian e ka mbështetur Vilniusin.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se një "paketë e shtatë e sanksioneve të Bashkimit Evropian është e nevojshme sa më shpejt që të jetë e mundur" pasi 27 liderët e BE-së takohen këtë javë për të marrë një vendim përfundimtar për dhënien zyrtarisht të statusit të kandidatit për Ukrainën.

Administrata Ushtarake e Kharkiv tha se 15 persona u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën në sulmet ruse në të gjithë rajonin. Forcat ruse që granatojnë qytetin e dytë më të madh të Ukrainës kanë shënjestruar zonat e banuara dhe industriale, sipas një zyrtari policor në Kharkiv.

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland njoftoi një ekip të përgjegjësisë për krimet e luftës gjatë një udhëtimi në Ukrainë, i cili do të punojë për të identifikuar dhe ndjekur penalisht këdo që ka kryer krime lufte në vend. Ekipi do të drejtohet nga gjuetari nazist më i njohur i departamentit, Eli Rosenbaum.

Trupat ruse kanë kapur fshatin e vijës së parë të Toshkivka në rajonin e Donbasit ndërsa përpiqen të kapin qytetin strategjik të Severodonetsk. Toshkivka ndodhet në jug të qytetit, ku forcat ukrainase kanë ngritur rezistencë të ashpër ndaj ushtrive të Moskës.

Burimi: CNN

Të fundit