Çfarë nuk dinit për marrëdhënien e Princeshë Dianës dhe Princit Charles

Njëherë e një kohë, jetonte një princ, i cili po kërkonte një princeshë. Princi, pra Princi Charles shumë shpejt u takua me një grua që quhej Diana, të cilët vendosën të martoheshin. Por të dy nuk përputheshin mirë dhe nuk mund të jetonin të lumtur pas kësaj.

Kjo është historia e Princit Charles dhe Princeshë Dianës.

Megjithëse ajo vdiq 20 vite më parë, njerëzit e njohin Princeshë Dianën si një ikonë mbretërore, ndërkombëtare, e nderuar për përpjekjet e saj humanitare, shpirtin e butë dhe sensin elegant të modës. Para se të bëhej princeshë, Diana ishte një mësuese kopshti dhe vinte nga një familje e respektuar fisnike.

Princi Charles, fëmija më i madh i Mbretëreshës Elisabeth II dhe trashëgimtar i fronit britanik, ishte një mbret i arsimuar dhe mishërim i privilegjit dhe prestigjit. Ai ishte sigurisht i respektuar dhe i rafinuar, por ideja që një burrë 32-vjeçar do të martohej me një 19-vjeçare, dukej e çuditshme. Të dy ishin një kombinim aspak i përshtatshëm dhe nuk kishin asnjë të përbashkët. U bë një martesë pa dashuri, por për hir të monarkisë.

Por skandalet dhe tradhtitë shkatërruan shanset që ata të ishin ndonjëherë të lumtur. Princi Charles ishte ende i dashuruar me ish-të dashurën që kishte pasur disa vite më parë, Camilia Parker Bowls (e cila sot është bashkëshortja e tij). Dhe Princeshë Diana ishte lodhur duke luftuar për vëmendjen dhe dashurinë e Charles-it dhe kështu edhe ajo filloi të krijojë lidhjet e saj jashtëmartesore.

Megjithëse ata nuk arritën ta bëjnë martesën e tyre të funksionojë, arritja më e madhe e dyshes jo të dashuruar ishin djemtë e tyre: Princi William dhe Princi Harry. Të dy djemtë e tyre vazhdojnë përpjekjen për të mbajtur gjallë kujtimin e mamasë së tyre, duke u angazhuar në çështje bamirësie.

Më poshtë keni disa fakte që mbase nuk i keni ditur për Princeshë Dianën dhe Princin Charles:

Princit Charles i duhej se s’bën një princeshë

Princeshë Diana ishte  një grua jo-tradicionale

Princi Charles më pare takohej me motrën e Dianës

Princeshë Diana e dinte para se të martohej se Charles vazhdonte ta dashuronte Camilla-n

Princeshë Diana vuante nga bulimia dhe depresioni

Princi Charles ishte i vendosur të kishte një zonjë

Princeshë Diana nuk ishte më e shkurtër se Charles

Ai nuk ishte i dashuruar me Dianën kur u fejuan

Unaza e saj ishte subjekt i shumë polemikave
Diana dhe Charles kanë dashur të anulojnë dasmën

Ishin çifti i parë mbretëror që janë puthur (në publik)


Princeshë Diana u përball me Camilla-n

Lady Diana dyshohet të kishte disa marrëdhënie jashtë martesore

Njerëzit vazhdonin të thonin se Princi Harry dukej më shumë si James Hewitt (burri me të cilin tradhtoi Charles-in)

Jeta e tyre seksuale ishte pothuajse inekzistente

Princeshë Diana ishte e dëshpëruar që martesa e tyre të funksiononte

Mbretëresha urdhëron ndarjen e Dianës dhe të Charles-it

Princi Charles fajësohet për vdekjen e Dianës

Vdekja e Princeshë Dianës solli një ngërç mes Princit Charles dhe Mbretëreshës

Charles nuk shpenzoi shumë kohë pas vdekjes së Dianës, filloi të rindërtonte romancën me Camilla-n

Princi Charles duhet të ishte martuar me Camilla-n që në fillim

Princeshë Diana i theu traditat, madje para se të martohej me Charles-in

Fustani i dasmës së Dianës ka thyer rekorde

Pas divorcit, Princi Charles kërkoi që Diana të “zhvishej” nga çdo titull mbretëror

Dasma e tyre ishte eventi më i rëndësishëm në botë

Për një dasmë me përmasa të tilla, kishin nevojë për shumë tortë