Flash News

Ditari i Maxhorancës

Bild shkruan për rolin e Ramës si ndërmjetës mes Greqisë e Turqisë: Ndërtuesi i urave

Bild shkruan për rolin e Ramës si ndërmjetës mes
Kryeministri Edi Rama

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka inkurajuar personalisht kryeministrin Edi Rama për përpjekjet e tij që të mbledhë krerët shtetit të Greqisë dhe Turqisë në një tavoline.

Kështu raporton gazeta gjermane “Bild”, ndërsa e quan Ramën “ndërtuesin e urave”.

Turqia dhe Greqia kanë marrëdhënie të acaruara për shkak të ujërave në detin Egje. Tensionet mes dy shteteve u rritën gjatë verës që shkoi.

“Kancelarja e inkurajoi personalisht e Edi Ramën, kryeministrin e Shqipërisë që përpiqet të mbledhë krerët e shtetit të grindur të Turqisë dhe Greqisë rreth një tryeze. Historiku: Mosmarrëveshja për ishujt në Detin Egje, e cila kohët e fundit ishte përshkallëzuar.

Bild thotë: Rama, ndërtuesi i urës”, thuhet në artikullin e gazetës gjermane.

Ditari politik

Të fundit