Ditari i Opozitës

Pendohet për prishjen e marrëveshjes me Ballën? Alibeaj kërkon të shfrytëzojë shansin e fundit

Pendohet për prishjen e marrëveshjes me Ballën? Alibeaj

Duket se Enkelejd Alibeaj është penduar dhe se do të vijojë me përpjekjet edhe pse pa asnjë funksion në PD, që të vijojë marrëveshjen me socialistët për Presidentin e ti.

Ai ka thirrur deputetët në selinë blu në orën 10.30, ku pritet të diskutojë për zyrtarizimin e një kandidature.

“Përshëndetje! Nesër në orën 10:30 në seli do të zhvillojmë mbledhje grupi. Ju faleminderit!”-thuhej në mesazhin e Alibeajt.

Disa ditë më parë, Alibeaj la të kuptohej që nuk do të propozonte asnjë emër dhe se ishte zhgënjyer nga Taulant Balla, kreu i grupit të PS-së.

Alibeaj deklaroi se Partia Socialiste u tërhoq nga marrëveshja për zgjedhjen e presidentit, pasi ajo i kërkoi që një kandidaturë të mbështetej nga të paktën 20 deputetë, kusht të cilin Alibeaj nuk e plotësonte.

Ky është shansi i fundit i opozitës, pasi në raundin e 4-ët, PS ka deklaruar se do e zgjedhë vet presidentin, pasi nevojitet vetëm një shumicë e thjeshtë, që socialistët e zotërojnë.

Nga ana tjetër kryetari Sali Berisha së bashku me demokrtët e tjerë ka refuzuar të marrë pjesë në këtë proces, të cilin e ka konsideruar farsë. Sipas tij, Rama e ka zgjedhur Presidentin dhe po bën thjesht një lojë “bashkëpunimi”.

Ndërsa aleatët e së djathtës kanë bërë thirrje që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët.

 

Të fundit