E rrallë/ Marinsat ‘përleshen’ në det të hapur me nëndetësen e ngarkuar me kokainë (Video)

Rojet bregdetare kanë publikura të enjten një video të anëtarëve të shërbimit që kërcenin në një anije kontrabande të drogës lëvizëse që mbante 7,7 tonë kokainë me një vlerë prej 232 milionë dollarë, sipas një zëdhënësi.

Videoja i përket datës 18 qershor ku shihen anëtarët e ekuipazhit të Cutter Munro duke kërcyer mbi anijet gjysmë-zhytëse vetë-lëvizëse, e dyshuar që transportonte drogë.

Pas zhvendosjes së anijes në Paqësorin Lindor, një anëtar i ekuipazhit shihet duke goditur portën prej nga del një njeri.

Sipas  Fox Neës, shefi i rojeve John Masson me Gardën Bregdetare të SHBA raportoi se janë kapur se janë kapur pesë kontrabandistë të dyshuar se transportonin drogë.

Ai tha se anijet gjysmë-zhytëse me vetëlëvizje ndonjëherë përdoren nga trafikantët për të kontrabanduar drogë në det të hapur. Masson konfirmoi se mjetet janë të dizenjuara për të mbajtur sasi të mëdha të narkotikëve dhe janë përdorur për t’u përpjekur t’i shmangen zbulimit.

“Levizin shumë shumë shpejt me shpejtësi të lartë në det dhe kjo është në thelb e rrezikshme”, tha Masson për Fox Neës, duke e referuar videos. “Ne i zbusim këto rreziqe sa më mirë që mundemi, por tregon përkushtimin e ekuipazhit në mbajtjen e këtyre narkotikëve ilegalë nga rrugët tona”.

Pamjet tërhoqën edhe vëmendjen e Presidentit Trump, i cili përgëzoi anëtarët e shërbimit për guximin e tyre.

Video kapi një pjesë të një operacioni njëmujor të drogës, në të cilin 39,000 paund kokainë dhe 933 kilogramë marihuanë u konfiskuan në ujërat ndërkombëtare në Paqësorin Lindor, sipas një njoftimi për shtyp.

Deklarata tha se drogërat përfaqësojnë 14 ndalesa të ndara të dyshuara për trafik droge dhe ndërprerje jashtë brigjeve të Meksikës, Amerikës Qendrore dhe Jugore nga tre roje bregdetare midis majit dhe korrikut 2019.”

Masson i tha Fox Neës se operacionet do të çojnë në ndjekjen penale të 55 kontrabandistëve të supozuar të drogës. Ai shtoi se ndërsa disa nga trafikantët e supozuar do t’i dorëzohen autoriteteve federale, të tjerët do të kthehen në vendet e tyre ku ata do të përballen me autoritetet ndërkombëtare.