Flash News

E-TJERA

Akuza për pastrim parash, GJKKO dënon me burg kunatin dhe shoferin e Rezart Taçit

Akuza për pastrim parash, GJKKO dënon me burg kunatin dhe shoferin e

Gjykata e Posaçme ka dënuar me 11 vite burg Artur Ballën dhe 10 vite burg Bledar Lilon, përkatësisht kunatin dhe shoferin e biznesmenit të hidrokarbureve, Rezart Taçit. Ata janë akuzuar për pastrim parash, grup kriminal si dhe konfiskimin e shumës prej 18 399 941 eurosh.

Hetimet u kryen nga SPAK, në bashkëpunim me autoritetet italiane për zbulimin e skemës financiare të pastrimit të parave.

Sipas SPAK, këta persona akuzohen se pastronin në Shqipëri miliona euro të organizatës mafioze italiane “Cosa Nostra”. SPAK fillimisht kërkoi dënimin me 13 vite burg për Ballën, por për shkak se procesi ndaj tij është zhvilluar me gjykim të shkurtuar përfitoi ulje të dënimit me një të tretën dhe u dënua përfundimisht me 8 vite e 8 muaj burg.

Ndërsa për Lilon, u kërkua dënimin me 12 vite heqje lirie edhe ndaj tij është aplikuar gjykimi i shkurtuar dhe do të vuajë dënimin me 8 vite heqje lirie. Çështja për biznesmenin Rezart Taçi, që është shpallur në kërkim ndërkombëtar është veçuar. 

Nga hetimet ka rezultuar se, Taçi, Balla e Lilo, në bashkëpunim edhe me italianët Francesco Zummo e Fabio Petruzzella, kanë organizuar një skemë për pastrimin e parave në disa vende të botës, përfshirë edhe Shqipërinë.

Të fundit