Flash News

E-TJERA

Lidhjet Soros-Blinken dhe shpallja “non grata” e Berishës, shkrimi i New York Post: Nuk ka prova për korrupsion

Lidhjet Soros-Blinken dhe shpallja “non grata” e Berishës,

New York Post i ka kushtuar një artikull shpalljes “non-grata” të ish-liderit Sali Berisha dhe lidhjeve të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken me miliarderin George Soros.

Në këtë shkrim evidentohet se Blinken ende nuk ka publikuar asnjë provë që implikon Berishën në korrupsion. Nga ana tjetër nënvizohet se Berisha nuk i ka pranuar akuzat dhe se ka paditur për shpifje në Gjykatën e Parisit Sekretarin Amerikan të Shtetit.

New York Post i mëshon faktit se Berisha është një zë i fuqishëm kundër George Soros, duke u ndalur te deklaratat e ish-liderit se kjo është një hakmarrje nga miliarderi hungarez.

Gjithashtu evidentohen tre kërkesat e republikanit Lee Zeldin që Blinken t’i publikonte provat kundër Berishës. Pavarësisht se Zeldin iu drejtua me tre kërkesa, Blinken nuk iu përgjigj pozitivisht, duke heshtur për provat.

New York Post shkruan edhe lidhjet mes Sorosit dhe Blinken, për të cilat pretendon Matt Palumbo në librin e tij të ri “The Man Behind the Curtain: Inside the Secret Netëork of George Soros”.

Sipas Palumbo, Soros dhe Blinken kanë lidhje familjare. Ai thekson faktin se babai i sekretarit të shtetit, Donald Blinken, ish-ambasadori i SHBA-së në Hungari dhe gruaja e tij Vera financuan Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Donald Blinken në Universitetin e Evropës Qendrore në Budapest, i cili u themelua dhe financohej nga Soros.

Palumbo citon gjithashtu një raport, ku baba i Antony Blinken renditet në Bordin e Administratorëve të universitetit, me Soros si kryetar. Gjithashtu thekson se pasi Antony Blinken u konfirmua si sekretar i shtetit, gazeta hungareze Magyar Nemzet e quajti atë "lajm të madh për George Soros".

Shkrimi i plotë:

Sikur Sekretari i Shtetit Antony Blinken të mos ishte përfshirë mjaftueshëm në debatet e huaja, ai tani akuzohet për ndërhyrje në zgjedhjet shqiptare në emër të financierit miliarder George Soros dhe si rezultat po padit për shpifje në një gjykatë ndërkombëtare.

Një nga veprimet e para kurioze të Blinken për marrjen e detyrës, duke u betuar vitin e kaluar, ishte sanksionimi i ish-presidentit dhe kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, aleati antikomunist i Presidentëve H.Ë. dhe Ë. Bush, dhe që ka qenë në opozitë për tetë vjet, dhe që është një kundërshtar i zëshëm i Soros dhe Fondacioneve të tij të Shoqërisë së Hapur, i cili ka shtyrë “reformën” gjyqësore dhe zgjedhore në Shqipëri.

Në një deklaratë zyrtare dhe një postim shoqërues në Tëitter prillin e kaluar, Blinken pretendoi se Berisha është "i korruptuar" dhe se kishte "minuar demokracinë në Shqipëri" dhe e ndaloi atë, gruan dhe dy fëmijët e tij të hynin në SHBA.

Berisha i mohon me forcë akuzat, është i indinjuar që Blinken nuk ka dhënë kurrë asnjë provë, pretendon se qeveria amerikane po përpiqet të mbështesë qeverinë shqiptare socialiste të kryeministrit aleat të Soros, Edi Rama dhe ka nisur një aksion shpifjeje kundër sekretarit në një gjykatë në Paris. Vitin e kaluar, gjykata korrektuese e Parisit ra dakord të dëgjonte rastin e tij.

“Asnjëherë në jetën time nuk jam akuzuar nga një person apo një institucion për korrupsion”, tha Berisha në telefon nga kryeqyteti shqiptar, Tirana. “E kundërta ishte e vërtetë. Kam punuar shumë ngushtë me qeverinë amerikane në luftën kundër korrupsionit.”

Problemi me Sorosin

Ai thotë se sanksionet janë hakmarrje për përpjekjen e tij për ta shpallur Sorosin “persona non grata” në Shqipëri, pasi u shqetësua për ndikimin keqdashës të Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur të Soros në vendin e tij.

“Unë kurrë nuk kam pasur një problem personal me George Soros. Problemi është së pari ai e ndihmoi Shqipërinë që të kishte shoqëri civile dhe unë i isha falënderues por në një kohë të shkurtër u bë e qartë se ai po krijonte një model monastik të shoqërisë civile. . .

“Grupi Soros diktoi gjithçka. Pra, tani kemi një sistem drejtësie, të kontrolluar totalisht nga qeveria. . . Drejtuesit e institucioneve të drejtësisë, në kundërshtim me ligjet kushtetuese, për momentin janë ish-prokurorë komunistë”.

Berisha, një kardiolog që udhëhoqi lëvizjen për të rrëzuar diktaturën komuniste të Shqipërisë, shërbeu si presidenti i parë jokomunist i Shqipërisë nga viti 1992 dhe më vonë si kryeministër dhe lider i opozitës.

Republikani republikan i Nju Jorkut, Lee Zeldin ka kërkuar tre herë që Blinken të sigurojë prova për të mbështetur akuzat e tij për korrupsion kundër Berishës. Gjatë një takimi të Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve qershorin e kaluar, Zeldin tha se vendimi erdhi "me sa duket nga askund".

Zeldin tha se Berisha “ishte i njohur gjithashtu si një kundërshtar agresiv i George Soros. Çfarë informacioni specifik mund të ndani me komitetin në këtë kohë për të justifikuar këtë lëvizje dramatike?”

"E papranueshme dhe e dyshimtë"

Matt Palumbo pretendon në librin e tij të ri “The Man Behind the Curtain: Inside the Secret Netëork of George Soros” se Blinken ka lidhje familjare me Soros.

Ai thekson faktin se babai i sekretarit të shtetit, Donald Blinken, ish-ambasadori i SHBA-së në Hungari dhe gruaja e tij Vera financuan Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Donald Blinken në Universitetin e Evropës Qendrore në Budapest, i cili u themelua dhe financohej nga Soros.

Palumbo citon gjithashtu një raport të Rrjetit të Fondacioneve Soros nga viti 2002, në të cilin Donald Blinken renditet në Bordin e Administratorëve të universitetit, me Soros si kryetar.

Pasi Antony Blinken u konfirmua si sekretar i shtetit, gazeta hungareze Magyar Nemzet e quajti atë "lajm të madh për George Soros".

Në nëntor, Zeldin i shkroi përsëri Blinken duke kërkuar që ai të justifikonte veprimet e tij në Shqipëri.

"Kjo është tani kërkesa ime e tretë për informacion shtesë që nga ngritja e çështjes së sanksionimit të Sali Berishës me Sekretarin Blinken gjatë seancës dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve më 7 qershor 2021," shkroi Zeldin.

“Kongresi luan një rol të rëndësishëm mbikëqyrës për degën ekzekutive duke përfshirë Departamentin e Shtetit, megjithatë zyra ime ka marrë jashtëzakonisht pak detaje në përgjigje të pyetjeve të mia. Është e papranueshme dhe e dyshimtë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përmbushur mjaftueshëm këtë kërkesë për informacion shtesë në kohën e duhur dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të ngadalësojë një kërkesë të Kongresit për transparencë.”

Nëse ka prova se Berisha është i korruptuar, duhet t'i bëjë publike. Përndryshe, reputacioni i Amerikës dëmtohet.

 

Të fundit