Emrat/ 28 shqiptarët që garojnë në zgjedhjet lokale në Itali

28 shqiptarë do të garojnë në zgjedhjet lokale në Itali. Shqiptarët synojnë të bëhen pjesë e këshillave të komunave dhe disa bashkive kryesore. Ata garojnë në zona të rëndësishme si Bergamo, Bari, Livorno, Modena, Torino dhe Firence.

Zgjedhjet lokale në Itali do të zhvillohen më 26 maj, në të njëjtën ditë me zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Lista

  1. Sonila Alushi (Lista Gori, Bergamo)
  2. Borana Tartari (PD, Bergamo)
  3. Uljana Gazidede (Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari)
  4. Eva Meksi (Bari Bene Comune, Bari)
  5. Dashamir Kruja (Lista Civica Biella è Gentile, Biella)
  6. Ina Dhimgjini (Candidato sindaco lista Livorno a Misura, Livorno)
  7. Ilda Beqo (lista “Sinistra per Modena”, Modena)
  8. Admir Toto (Settimo Futura, Settimo Torinese)
  9. Arli Dervishi (lista “Almese Bene Comune”, Almese, Torino)
  10. Valbona Kalaj (Uniti per Unire – Lista Civica per Canonica d’Adda, Bergamo)
  11. Gentjan Rizo (PD, Biella)
  12. Petrit Malaj (Lista Nardella Sindaco, Firenze)
  13. Agim Lorenzo Danaj (Candidato sindaco Movimento 5 Stelle, Spinea)
  14. Dejnada Kasa (Forza Pavia, Pavia, Udine)
  15. Denis Bendo, di Tirana (Coltiviamo il futuro, Castions di strada)
  16. Blerina Halili, di Burrel (Fagagna Voliamo insieme, Fagagna)
  17. Xhoana Bushi, di Kucove (Il Bene in Comune, Paluzza)
  18. Adel Ibraimi, di Gostivar (Lega Salvini, Osoppo)
  19. Leonora Bytyqi, di Monfalcone (Turriaco Democratica, Turriaco)
  20. Roland Ndoci, (Lista Civica “Progetto Basiliano” , Basiliano)
  21. Mirela Gega (Lista Civica “Verzuolo per tutti”, Verzuolo)
  22. Xheimina Dervishi (Lista “Più Castiglione”, Castiglione)
  23. Kristian Baci (Lista “Susa Futura”, Susa)
  24. Vojsava Meciti (Fratelli d’Italia, Agliana)
  25. Armando Zotaj (Forza Italia, Casale Monferrato)
  26. Elona Gaxha (Lista “Patto x Foligno”, Foligno)
  27. Anisa Rama (Forza Italia, Bergamo)
  28. Jozef Gjura (“Vercelli con Maura Forte”, Vercelli)