E SHPJEGUAR

Politics at the height of the pandemic / Najada Çomos public attitudes in favor of the government before the invitation for MPs

Politics at the height of the pandemic / Najada Çomos public attitudes in

Najada Çomo, Head of Infectious Diseases Service has decided to formally enter politics.

At the height of the pandemic, and while the number of victims from Covid-19 has been averaging 20 for days, the "commander" of the fire line, as described by Prime Minister Edi Rama, responded positively to the latter's invitation to run as an MP in the elections. of April 25 under the SP logo.

This decision has aroused a lot of debates and reactions today. Her colleagues have described it as good news for politics, but bad for hospitals already overcrowded by the influx of Covid-19 patients.

Como's official involvement in politics, alongside the SP, did not seem to be so surprising. This is due to the fact that during a year that Albania is facing the pandemic, the Chief of Infectious Diseases has been among the most active doctors who in her public attitudes supported the policies of the government.

Also, not infrequently, the doctor dedicated specific reactions in response to opposition allegations of pandemic mismanagement.

Below we list some of the doctor's attitudes

"600 victims are hidden"

Politics at the height of the pandemic / Najada Çomos public attitudes in

A few months ago, the DP leader made a strong statement where according to him, over 600 victims of Covid-19 were hidden by the government.

A day after the accusations, the head of the Infectious Diseases Hospital, Najada Çomo, issued a statement to the media and considered Basha's statements as a blow to their work.

“Shprehim publikisht habinë për akuzat e bërë nga Basha dje në një emision televiziv. Janë akuza tronditëse që vënë në goditje profesionalizimin tonë si mjekë por dhe janë goditje të befasishme të përpjekjeve tona në luftën kundër covid.Përballë akuzash të tilla e shohim të domosdoshme të informojmë publikun se, nuk është kurrsesi e vërtetë që janë fshehur vdekje nga covid, është praktikisht e pamundur, pasi çdo pacient që ndërron jetë përcillet për në morg bashkë me kartelën shoqëruese që përmban dhe arsyen e vdekjes , e cila është firmosur dhe vulosur me përgjegjësi profesionale dhe ligjore nga mjeku që e ka trajtuar deri në momentin e fundit”, thotë mjekja Najada Çomo.

Mjekja Çomo vijon deklaratën duke thënë se janë të gatshëm ndaj hetimeve për çdo kartelë mjekësore. Ajo thote se  nëse akuza përsëritet do ftojnë organet kompetente të hetojnë dhe bëjnë verifikimin e çdo kartele mjekësore.

“Pacientët e blejnë Remdisivirin”

Sërish Çomo i përgjigjet  akuzave të kreut të PD në aktivitetin e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha me Urdhrin e Farmacistit se pacientët e blejnë ilacin Remdisiviri.

Përmes një statusi në ‘Facebook’ Çomo theksonte se në çdo orë të ditës janë në krye të detyrës dhe se medikamenti Remdisivir i cili përdore për terapitë e mjekut, është falas.

Postimi i plotë:

Ne jemi çdo ditë, çdo orë në krye të detyres dhe pacientet tane e dine me mire se askush kete gje.

Po përdorim terapitë e mjekimit, si kudo në botë që janë falas per pacientet. Edhe Remdesivirin, e kemi dhe e perdorim ne paciente specifike, sipas protokolleve boterore.

Te thuash qe Remdesiviri blihet nga pacientet tane eshte jo vetem genjeshter, por lendon perpjekjet e nje ekipi mjekesh dhe infermieresh qe prej 8 muajsh jane pa gjume ne sy me perkushtimin maksimal per te shpetuar jete.

Ju premtoj te nderuar qytetare qe do jemi per ju, per tju sherbyer deri ne fund!

Ju na ndihmoni duke respektuar rregullat e higjienes, maskes, distancimit!”, shkruan Como në 4 nëntor të vitit të shkuar.

Denoncimi për ambulancat

Politics at the height of the pandemic / Najada Çomos public attitudes in

Në nëntor, Kryeministri Edi Rama pati publikuar në Facebook pamje nga brenda Spitalit Infektiv, ku ishin të shtruar pacientë të infektuar me koronavirus.

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo, ndërsa foli për gjendjen në Spitalin Infektiv, u shpreh se kapacitetet nuk ishin ezauruar.

Në lidhje me denoncimet e opozitës për pacientë që mjekohen nëpër ambulanca, Çomo u shpreh asokohe se nuk kishte nga ata që presin në ambulancë me orë të tëra, duke sqaruar se ndodh të vijnë më shumë se një pacient në një moment dhe se duhen disa minuta për të bërë një koordinim.

“Kapaciteti nuk është ezauruar, kemi kapacitete për t’i pritur ata persona që kanë nevojë për kujdes spitalor. Ardhja e një ambulance shoqërohet me një pacient dhe ndodh kombinimi që kur pacienti do vijë në spital, ne njoftohemi dhe në situata të veçanta mund të kemi prurje të menjëhershme dhe do bëhet një lloj koordinimi dhe ndonjëherë pacienti nuk ka kritere për të hyrë brenda dhe ambulancat që janë jashtë, një pjesë prej tyre presin pacientët që do të dalin nga spitali për ta dërguar në vendin ku ai banon. Jo çdo ambulancë që është jashtë, është nj pacient që pret me orë të tëra dhe nuk ka pacientë që presin me orë të tëra për t’u shtruar në spital”, u shpreh mjekja.

“Vetëvrasjet në spitalet Covid, nuk ka psikologë”

Shefja e Spitalit Infektiv, profesoresha Najada Çomo në mediat televizive u bë pjesë e replikave pas akuzave lidhur me vetëvrasjet e pacientëve në spitalet Covid.

Në atë kohë, u ngritën akuza se mungonin se mungonte shërbimi i psikologëve në këto spitale për pacientët, ndërsa Çomo tha se ndodh për shkak të situatës së rënduar psikologjike të pacientëve.

Sipas saj, çdo pacient i infektuar nga Covid, është i rrezikuar të preket nga çrregullimet psikologjike, kjo situatë rëndohet edhe nga fakti se kur hyn në spital, i sëmuri, përballet me frikën por edhe me mungesën e kontaktit fizik me familjarët gjatë kohës së shtrimit, edhe pse kontakti përmes telefonatave me ta, nuk mungon.


"Mos hidhni baltë mbi punën tonë”

In July, Como posted footage from the hospital responding to allegations that the inpatients were not ill with Covid but had other health problems.

In a video posted on Facebook where he showed aspects of the work, Como said:

"As you can see it is a large group of doctors who are on duty and our call is that when you see so many people, even at a young age in intensive therapy understand that many patients hospitalized in the infectious service.

What you're seeing is a not lie reality and all people are on duty as see many reanimagtorë and the entire staff is serving patients.

Do not throw mud on the work that is done and the reality that is the infectious service ”.  

Latest news