Flash News

E-TJERA

Over 400 infected and 10 victims, how is the situation with Covid-19 in our country

Over 400 infected and 10 victims, how is the situation with Covid-19 in our
illustrative photo

During the last 24 hours in our country 441 infected citizens have been infected and 10 other people have lost their lives from Covid-19.

Currently, 146 patients are receiving treatment at COVID Hospitals, of which 22 are in the most serious condition. 628 citizens have been cured in the last 24 hours, bringing the number of cured to 167,936 since the beginning of the epidemic.

MoH notification:

COVID19 / Ministry of Health: 3572 tests, 441 infected citizens, 10 loss of life and 628 cured in the last 24 hours

The Ministry of Health appeals to citizens to be vaccinated as soon as possible, to protect themselves and the health of others.

Any citizen over 18 years of age can be vaccinated at the health center or at the nearest centralized vaccination point. AntiCOVID vaccines reduce the chance of infection and largely avoid hospitalizations and fatalities.

If you suspect you are affected by COVID19 or have signs of illness, isolate yourself immediately and contact your GP for testing or call the National Emergency number at unique 127.

We inform you about the situation in the last 24 hours, as follows:

3572 tests were performed, out of which were positive with COVID19, 441 citizens, in the following municipalities: 200 citizens in Tirana, 36 in Fier, 24 in Elbasan, 19 in Durrës, 14 in Kruja, Vlora, 13 in Lushnje, 12 in Berat, 11 in Kamza, 9 citizens in Shkodra, Korca, 8 in Vora, 6 in Kukes, Patos, Gjirokastra, 4 in Pogradec, Peqin, 3 in Kurbin, Mallakastra, Saranda, Tepelena, Dimal, 2 in Vau i Dejes, Has , Lezhë, Mirditë, Kavaja, Dibër, Rroskovec, Dropull, Këlcyrë, Devoll, Kolonjë, 1 in Malësi e Madhe, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Himarë, Konispol, Kuçovë, Skrapar, Librazhd.

There are 6,365 active COVID19 patients nationwide.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 146 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 10 qytetarë: një qytetar nga Fieri 21 vjeç, një qytetar nga Përmeti 42 vjeç, një qytetar nga Lezha 63 vjeç, një qytetar nga Pogradeci 64 vjeç, një qytetar nga Durrësi 70 vjeç, një qytetar nga Vlora 71 vjeç, një qytetar nga Berati 79 vjeç, një qytetar nga Saranda 81 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 73 dhe 82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 628 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 167,936 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (15 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        441

Të shëruar në 24 orë      628

Të shtruar në spitale       146

Humbje jete në 24 orë    10

Daily tests 3,572

Total tests 1,253,624

Positive cases 177,108

Healed cases 167,936

Active Cases 6,365

Loss of life 2,807

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 2,993

Durrës 778

Fier 664

Shkodër 497

Elbasan 258

Lezha 205

Gjirokastra 204

Weight 196

Vlora 195

Korça 148

Kukës 139

Dibër 88

 

Latest news