Flash News

E-TJERA

State police uncovers the event of Elbasan / Veliu tells about the phone call they received and who are the arrested

State police uncovers the event of Elbasan / Veliu tells about the phone call

The General Director of Police, Ardi Veliu, in a press conference showed the dynamics of yesterday's event in Elbasan, where the victim was Pjerin Xhuvani.

According to Veliu, it was the citizen Arjan Hoxha who communicated with the police officers, telling them that he together with several other persons had blocked a person, whom they claimed was carrying out actions for buying votes for a political entity. 

The state police has also issued arrest warrants for citizens Arbër Paplekaj (perpetrator of the murder) and Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa, Nuredin Kasma, suspected of of the criminal offense "Illegal deprivation of liberty committed by force" in collaboration.

Veliu's full reaction

Today, on 22.04.2021, the Judicial Police services of the Local Police Directorate of Elbasan, in the framework of the investigation regarding the criminal proceeding no. 477 of 2021, executed detention orders for citizens:

 

Arbër Paplekaj, suspected of committing the criminal offenses "Murder in other qualifying circumstances against two or more persons and in a manner dangerous to the life of many persons", "Murder of State Police employees, remaining attempted", "Illegal deprivation of liberty committed by force" in cooperation;

 

Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa, Nuredin Kasma, suspected of committing the criminal offense "Illegal deprivation of liberty committed by force" in collaboration.

 

The citizen Klement Xhaferri was declared wanted, suspected of committing the criminal offense "Murder in other qualifying circumstances in a dangerous way for the life of many people, remaining in the attempt" and intensive work continues to capture him.

 

 Eldjo Beko, a citizen, was arrested in flagrante delicto, for the criminal offense "Actions that hinder the discovery of the truth"

 

From all the investigative actions so far it has resulted that:

 

On 21.04.2021, around 14:00, the services of the Local Police Directorate of Elbasan were announced by the citizen Arjan Hoxha, introduced as responsible for security for the electoral headquarters of the political entity Democratic Party for the region of Elbasan, on the street "Lef Nosi ”, in the city of Elbasan, there was an incident with several people.

 

The information was evaluated by the Police and a patrol of the Special Force "Eagle", and the two deputy directors of the District Police, the Investigation and the Security, immediately went to the given address.

 

At the scene, citizen Arjan Hoxha was separated from the group of people who accompanied him

dhe ka komunikuar me punonjësit e Policisë, duke u thënë se ai bashkë me disa persona të tjerë kishin bllokuar një person, për të cilin pretendonin se po kryente veprime për blerje votash për një subjekt politik. 

 

Po kështu grupi i personave të ndaluar kanë bllokuar qarkullimin e automjetit  fuoristradë ML

të drejtuar nga shtetasi M. G., duke i prerë rrugën,  marrë çelësin e automjetit. Ndaj këtij shtetasi dyshohet se janë kryer  veprime të kundërligjshme të heqjes së paligjshme të lirisë, nëpërmjet dhunës të kryer në bashkëpunim.

 

Shtetasi Arjan Hoxha ka qenë i shoqëruar nga shtetasit Arbër Paplekaj, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa dhe  Nuredin Kasma, pjesa më e madhe e të cilëve janë ish-ushtarakë dhe ish-punonjës policie  dhe nuk janë banorë të qarkut Elbasan.

 

Gjithashtu këta shtetas kanë deklaruar se janë vullnetarë të mbrojtjes së votës për Partinë Demokratike. Ata qarkullonin me tre furgonë të bardhë dhe të loguar me siglën e kësaj force politike.

 

Pas  mbërritjes së forcave të Policisë,  konflikti i nisur më parë u përshkallëzua deri në përdorimin e armëve  dhe për pasojë ka mbetur i varrë shtetasi Pjerin Xhuvani dhe janë plagosur shtetasit Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe punonjësja e policisë e forcës së posaçme “Shqiponjat”, Xh. S.

 

Nga këqyrja e vendit të ngjarjes janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 20 gëzhoja të kalibrave  9  dhe 11.1 milimetra,  4 predha,  tre furgonë me logo të subjektit politik Partia Demokratike, automjeti fuoristradë ML pa targa  dhe një automjet tjetër tip Benz, 11 telefona celular, pamje filmike etj.

 

Gjithashtu, në cilësinë e provës materiale shtetasit Arbër Paplekaj i është sekuestruar edhe një armë zjarri e tipit “Glock” .

 

Nga këqyrja e automjetit  tip ML Benz pa targa, i gjetur në vendngjarje, grupi hetimor  nuk ka konstatuar sende të kundërligjshme apo të dyshuara se mund të përdoreshim për shitblerje të votës.

 

Këto prova po i nënshtrohen ekzaminimeve të mëtejshme në Institutin e Policisë Shkencore.

 

Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, nga grupi i posaçëm hetimor vijon puna intensive për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë ligjor të kësaj ngjarjeje, si dhe për identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje.

 

The State Police will continue with the force of law to keep the territory under full control, will react legally and proportionately to anyone who threatens, intimidates or violates the law and will create all the conditions for Albanian citizens to vote freely.

 

 

 

 

Latest news