Flash News

E-TJERA

Uzuni: I want to score against Poland

Uzuni: I want to score against Poland

The Albanian national team continues preparations in the framework of the first qualifying challenge against Poland, valid for the eliminators of the European Championship 'Germany 2024'. This Wednesday, the two footballers of the National Team, Myrto Uzuni and Anis Mehmeti, appeared at a press conference, where they spoke about the atmosphere in the red and black team and the objectives for the challenge against Poland on March 27 in Warsaw.

Myrto Uzuni, the striker of the Albanian national team, who has scored 20 goals so far for the national team, expressed that he wants to score in Poland as well, while he also showed the conversations with the new coach, Silvinjo, the offensive phase where he was part and the change his with the former coach of the National Team, Edy Reja.

20 goals with Granada and the National Team - I scored 20 goals and I'm not done with that. As for the National Team, I am very happy to have been invited. Representing the country, the family, the nation, is the biggest thing for a footballer. Regarding the position on the pitch, I feel better now, as I score goals and take advantage of all my opportunities. I feel better as a center forward.

The atmosphere in the national team and the young players - Changes in football are needed and I am very happy about the change that has been made in the national team. It is a new spirit, a new mentality. I wish we achieve positive results because that is why we are called. As for the new players, I welcome them and let's bring them closer as soon as possible so that they can adapt to us and give their best.

National team goals? - As I said, when he comes to the National Team, it is an even greater responsibility because now he represents the nation. I wouldn't say stalemate, but now I have more experience and I'm more ready. Time will tell best.

The new coach – I have also had previous communications with the coach. When I came here I welcomed him again and the coach has a lot of faith in me and I hope to repay him.

Ndryshimi me trajnerin Reja – Mendoj që ndryshojnë te mentaliteti. Por, siç e thashë edhe më parë, koha do të tregojë gjithçka, koha është treguesi më i mirë.

Unë apo Levandovski, kush shënon në Varshavë? – Kur futem në fushë, gjithmonë futem me mendimin që dua të shënoj pasi siç e thashë edhe më parë, kjo është gjëja që bëj më së miri. Dhe këtë dua të bëj në Varshavë.

Biseda me trajnerin dhe kërkesat e tij– Trajneri Silvinjo i ka gjërat e qarta, kërkon një lojë më sulmuese sesa lojë difensive.  Në lojë sulmuese do dalin edhe vlerat e mia më së miri si tek ekipi i Granada-.

Sulmi të marrë më shumë përgjegjësi në Poloni? – Patjetër, duhet të kërkojmë më shumë nga vetja, nuk duhet të kënaqemi. Mundësitë janë, kualiteti është aty. Mendoj se përgjegjësia na takon ne sulmuesve, por edhe ne ekipit, si mesfusha mesfusha dhe mbrojtja që duhet të sjellin topin te sulmi dhe ne duhet ta finalizojmë.

Si do të luajë Shqipëria në Poloni? – Siç e shikoj unë tani mendoj se do të luajmë një lojë më shumë ofensive. Për këtë gjë duhet të pyesni trajnerin, por me sa nuhas unë trajneri do të bëjë një lojë më shumë sulmuese.

Ndërkaq, edhe mesfushori kuqezi i cili aktivizohet në ekipin e Bristol City-t në kampionatin anglez u shpreh se ftesa nga kombëtarja është tashmë një ëndërr e realizuar për të dhe familjen e tij, ndërsa theksoi se është gati të luajë nga minuta e parë kundër Polonisë.

A ka ndikuar lëvizja në merkaton e janarit për të marrë ftesën nga Kombëtarja – Po sigurisht, lëvizja në Janar, Bristol City, jam i lumtur që më kanë thirrur në Kombëtaren Shqiptare.

A je gati për të luajtur në sulm? – Po, unë jam gati të luaj edhe sulmuesin majtas edhe sulmuesin 10-sh. Jam gati të bëj gjithçka.

Objektivi kundër Polonisë – Shkojmë në Poloni me qëllimin për të fituar. Kemi skuadër shumë të fortë dhe gjithë ata lojtarë që luajnë për kampionat janë shumë të fortë dhe po, besoj që do shkojmë në Poloni për të fituar.

Ftesa nga Kombëtarja – Është ëndërr për mua dhe për familjen që të luaj për Kombëtaren shqiptare dhe të vesh fanellën kuqezi. Kam folur edhe me trajnerin Silvinjo.

Gati për të luajtur nga minuta e parë kundër Polonisë? – Jam gati që të luaj nga minuta e parë në Poloni dhe të jem pjesë e formacionit titullar.

The Polish opponent – ​​Poland has a very strong team, but we are focused on what we will do on the field. They have Lewandowski but we are ready to play our game.

Latest news