Flash News

E-TJERA

Murder in Saranda for a parking space, two brothers are arrested, their employers are also handcuffed

Murder in Saranda for a parking space, two brothers are arrested, their

A 41-year-old man was stabbed to death yesterday by 24-year-old Xhanelo Tarja, after a conflict over a parking space.

The police announce that together with Xhanelo, his 18-year-old brother Xhoi Tarja was arrested. According to the blues, the two boys from Laçi who worked in the hotel where the incident happened. Xhanelo and Xhoi had a conflict with the 41-year-old over a parking space. The 24-year-old shot the 41-year-old with a knife, who died in the hospital.

The two brothers have been put in handcuffs for the criminal offenses of "Intentional grievous bodily harm, resulting in death, committed in collaboration" and "Unauthorized manufacture, possession, purchase or sale of cold weapons".

Together with them, their employer GA, 41 years old, administrator of the hotel where the 2 suspected perpetrators were employed, was arrested for the criminal offenses of "Criminal obstruction" and "Actions that prevent the discovery of the truth", as he did not agree to show the circumstances of this event for the crime committed by his employees.

Police notification:

They stabbed the 41-year-old man, who died in the hospital, as a result of the injuries, the police handcuffed the 2 suspected perpetrators.

The employer of the 2 suspected perpetrators is also in handcuffs, after trying to hide the incident.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Sarandë, me marrjen e njoftimit për ngjarjen e ndodhur në lagjen nr.1, Sarandë, organizuan punën për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Si rezultat i reagimit në kohë dhe i veprimeve të shpejta hetimore në vendngjarje, u bë e mundur identifikimi i autorëve të dyshuar.

Falë ndjekjes së pandërprerë të autorëve të dyshuar, pas disa orësh kërkimesh, shërbimet e Policisë kapën dhe arrestuan 2 autorët e dyshuar, shtetasit:

-Xh. T., 24 vjeç dhe Xh. T., 18 vjeç (vëllezër), të dy banues Laç dhe të punësuar përkohësisht në Sarandë, për veprat penale "Plagosja e rëndë me dashje", me pasojë vdekjen, kryer në bashkëpunim dhe "Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta".

Këta 2 shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, dyshohen se mbrëmjen e djeshme, në rrugën "Lefter Kalo", në lagjen nr.1, Sarandë, pas një konflikti të çastit, për motive të dobëta, për një vend parkimi në afërsi të hotelit, ku ishin të punësuar vëllezërit, kanë goditur me mjet prerës (thikë), shtetasin K. B., 41 vjeç, banues në Tepelenë, i cili si pasojë e dëmtimeve të marra, ndërroi jetë në spitalin e Sarandës.

Also, by the services of the Sarandë Police Station, the citizen GA, 41 years old, the administrator of the hotel where the 2 suspected perpetrators were employed, was arrested in flagrante delicto, for the criminal offenses of "Discipline of crime" and "Actions that prevent the discovery of the truth" ", as he refused to show the circumstances of this event for the crime committed by his employees, as well as he carried out actions to hide the evidence related to this event.

The materials were referred to the Prosecutor's Office at the Court of First Instance in Saranda, for further action.

 

Latest news