Flash News

OPINEWS

Biden's strange tolerance for the narco-state of Albania

Biden's strange tolerance for the narco-state of Albania

By Tom Rogan

In May 2021, Secretary of State Antony Blinken designated Sali Berisha, Albania's former conservative prime minister, for "involvement in significant corruption". As Berisha had left the post eight years earlier, his corruption was not an issue under discussion.

At issue is, however, why the Biden administration is tolerating the corruption of the current socialist government of Albania, led by Edi Rama. Indisputable facts show that Rama may be directly connected to a drug-trafficking alliance between Albanian mobsters and the Mexican Sinaloa cartel.

Formerly led by Joaquin "El Chapo" Guzman (now in prison in the US), the Sinaloa cartel is run by an alliance of El Chapo's sons and Ismael "El Mayo" Zambada-Garcias. An article in the Mexican newspaper El Universal at the beginning of this month pointed out how elements of the Albanian mafia are connected to the Sinaloa cartel. Referring to sources from the Mexican intelligence services, El Universal documents how Albanian mafia brothers Luftar, Arben, Fatos and Ramiz Hysa launder money for El Mayo through resorts in Mexico and Albania. El Universal notes that one cleaning destination is the Marina Bay resort on the Albanian coast, owned by Besnik Lulajt.

What does this have to do with Rama?

In October 2020, the Albanian portal Dosja reported on a meeting between Mark Hauptmann, Dorian Duçka, and Rama, in the prime minister's office. Hauptmann is a former German MP for the centre-right CDU party. He resigned in 2021 after being linked to a lobbying scandal in Azerbaijan. Ducka is a former minister of energy, now a mediator for Rama. The World Policy Conference describes him as Rama's external adviser on investments. In 2016, the Chinese state media mentioned Ducka's favorable stance on trade with Beijing. El Universal writes that the activities of the Hysa brothers include exports to China.

But here's where things get really interesting.

Siç raportohet nga MCN më 16 shtator, takimi i tetorit 2020 në zyrën e Ramës përfshinte edhe njeriun që kujdeset për paratë e El Mayos, Luftar Hysa, dhe Besnik Lulajn. Dhe siç shkruante Pamfleti të martën, jo vetëm që Hauptmann bëri dasmën në atë resort, por kompania e ndërtimit e Lulajt ka marrë 3.5 milion dollarë në tendera nga qeveria e Ramës. Pamfleti iu referohet rekordeve të biznesit që tregojnë se Lulaj dhe Hysa e fshehin ortakërinë e tyre nën aktivitete biznesi në emër të djemve.

Çështja kryesore: Kryeministri shqiptar duket se është i përfshirë në bashkëpunim narkotrafiku që përfshin edhe Kartelin Sinaloa. Pra, kartelin përgjegjës për pjesën më të madhe të drogës që hyn në SHBA. Dhe për çfarëdolloj arsyeje administrata Biden nuk duket tmerrësisht e shqetësuar nga kjo.

I pyetur për narko-korrupsionin e qeverisë shqiptare, DEA më referoi te Departamenti i Shtetit. As qeveria shqiptare dhe as Departamenti i Shtetit i SHBA nuk bënë komente. Pavarësisht kësaj, ka një standard dyfish të qartë në trajtimin nga administrata Biden të një ish-kryeministri shqiptar konservativ të korruptuar dhe qasjes së saj karshi pasuesit të tij socialist.

E vërtetë, Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe Rama ka përkrahur përpjekjet e SHBA për stabilitet në Ballkan dhe në luftimin e agresionit rus. SHBA është kuptueshëm e prirur t’u kundërvihet përpjekjeve të Kinës për ta tërhequr Shqipërinë në rrjetin e saj gjeopolitik të investimeve për të fituar bindje politike. Por është vërtet e çuditshme se sa toleruese është administrata Biden kundrejt Ramës. Madje mund të thuhet zhgënjyese. Në majin e kaluar, për shembull, Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim deklaroi madje se “kohës për pandëshkueshmëri po i vjen fundi”.

Kjo është dukshëm e pavërtetë. Në të kundërt, Shqipëria është tani destinacioni primar i importit të kokainës nga Amerika Latine në Evropë. Klanet e mafias shqiptare tani dominojnë tregun tepër fitimprurës të kokainës në Londër. A ka Rama përfitime financiare nga grupet e krimit të organizuar në shkëmbim të mbrojtjes ligjore e politike për bosët e krimit?

Ndonjëherë as nuk është e qartë se cili është bosi.

Me botimin e bisedave të përgjuara më 2019, gazeta gjermane Bild vinte në dukje lidhjet e ngushta midis kryebashkiakut socialist Vangjush Dako dhe një trafikanti, Astrit Avdylaj. Në prill të këtij viti Avdylaj u dënua me 12 vjet burg nga një gjykatë shqiptare. (Administrata Trump e kishte dizenjuar Dakon si zyrtar të korruptuar më 2019). Po ashtu, gjatë këtij viti, por vetëm pas vitesh ndërhyrjesh politike nga Partia Socialiste e Ramës, ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri u dënua me tre vjet burg për mbështetje të trafikut të drogës. Dhe vetëm tre vjet.

Like András Manuel López Obrador's in Mexico, Rama's government appears to be doing only the bare minimum to appease foreign critics. At the same time, Rama is determined to present a credible face to Western audiences. In October 2012, provided a photo with President Barack Obama during a campaign fundraiser. Rama then used that photo in his successful election campaign in 2013.

And yet, the question remains: Why is the Biden administration behaving so well with Rama's regime?

Latest news