Flash News

POLITIKOFF

Ndërron jetë James Michael Tyler,

Ndërron jetë James Michael Tyler,

James Michael Tyler, i njohur si Gunther - menaxheri i kafenesë në shfaqjen hit "Friends", vdiq i qetë në shtëpinë e tij të dielën, sipas përfaqësuesit të tij Toni Benson. Ai ishte 59 vjeç.

“Bota e njihte atë si Gunther (“Shoku i shtatë”), nga seriali i suksesshëm "Friends", por të dashurit e Michael e njihnin atë si një aktor, muzikant, mbrojtës për ndërgjegjësimin ndaj kancerit dhe bashkëshort të dashur”, thuhej në deklaratën e Benson.

Tyler ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Anxhelos të dielën pas një beteje me kancerin e prostatës, i cili u diagnostikua për herë të parë në vitin 2018, sipas Benson.

"Michael pëlqente muzikën live,. Nëse e takonit një herë do të kishit bërë një shok për jetën," thuhej në deklaratë.

Aktori ishte më i njohur për rolin e Gunther, menaxherin e kafenesë 'Central Perk', dhe admiruesin e Rachel në shfaqjen televizive ikonike të viteve '90 për 10 sezone, por ai ishte në shumë role të tjera, duke përfshirë "Scrubs", "Modern Music" dhe " Sabrina magjistare adoleshente”.

Bashkë-krijuesit e "Friends" Marta Kauffman dhe David Crane kanë thanë për CNN në një deklaratë se Tyler ishte një "njeri vërtet i sjellshëm, i ëmbël".

“Kur ai filloi të luante në “Friends”, shpirti i tij unik na ra në sy dhe e dinim se duhej ta bënim atë një personazh”, thuhej në deklaratë. "Ai e bëri dashurinë e pashpërblyer të Guntherit tepër të lidhshme. Zemra jonë është me gruan e tij, Jennifer Carno."

Tyler së pari zbuloi se po luftonte me kancerin e prostatës në fazën e katërt në qershor, kur foli në 'NBC Today Show' dhe tha se mjekët e zbuluan kancerin e tij gjatë një operacioni fizik rutinë kur ishte 56 vjeç. Kanceri ishte përhapur në kockat e tij, tha ai, duke e lënë atë të paaftë për të ecur. Ai u trajtua me terapi hormonale.

Kanceri i prostatës është një nga llojet më të zakonshme të kancerit dhe shkaku i dytë më i madh i vdekjes nga kanceri për meshkujt në Shtetet e Bashkuara, sipas klinikës Mayo. Ndërsa disa lloje të kancerit të prostatës rriten ngadalë dhe mund të kenë nevojë për trajtim minimal ose edhe aspak, të tjerët janë agresivë dhe mund të përhapen shpejt.

“Televizioni Warner Bros mban zi për humbjen e James Michael Tyler, një aktori i dashur dhe pjesë përbërëse e familjes sonë FRIENDS”, shkroi në Twitter llogaria “Friends”. “Mendimet tona janë me familjen, miqtë, kolegët dhe fansat e tij”.

Latest news