Flash News

KRYESORE

Italia regjistron më shumë të infektuar me Covid-19 se Kina, mbi 9 mijë numri i viktimave

Italia regjistron më shumë të infektuar me Covid-19 se Kina, mbi

Numri i rasteve të personave të infektuar me coronavirus në Itali ka arritur në 86,498, sipas një raporti nga studiuesit në Universitetin Johns Hopkins. Kjo e rendit vendin evropian përpara Kinës, ku janë konfirmuar 81.946 infeksione.

Megjithatë, mbi 104,000 raste janë raportuar vetëm në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, jo të gjitha vendet raportojnë ose masin raste në të njëjtën mënyrë, kështu që shifrat e vërteta mund të jenë më të larta në Itali dhe Kinë.

Më shumë se 9,000 njerëz kanë vdekur nga coronavirusi në Itali, më shumë se kudo tjetër në botë, e ndjekur nga Spanja me 5,138 vdekje, dhe Kina në 3.295. Në SH.B.A., ka pasur rreth 1.700 vdekje deri më tani, sipas njoftimeve të Johns Hopkins.

Italia pati vdekje 969 vdekje të Premten, rekordi më i madh ditor që nga fillimi i krizës.

Ditari politik

Të fundit