Koalicioni qeveritar, thellohen mosmarrëveshjet mes Vetëvendosjes dhe LDK-së

Ndërsa pritej dita- ditës nënshkrimi i marrëveshjes së qeverisë së re në Kosovë, duket se janë thelluar edhe më shumë mosmarrëveshjet mes dy partive që morën më shumë vota në 6 tetor.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë shfaqur përplasje sa i takon postit të presidentit.

Nënkryetari i LDK, Lutfi Haziri u shpreh dje se ose do të marrin pozitën e Presidentit ose do të qëndrojnë në opozitë.

Ndërsa nga ana tjetër, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca iu përgjigj se posti i presidentit nuk duhet të përfshihet në bisedime.

Mosmarrëveshje mes këtyre dy partive ka edhe për Ministrinë e Punëve të Brendshme.