Flash News

KRYESORE

RAI 3 publikon dokumentet: Olsi Rama lëvizte me kartelin e d*ogës, emri i tij u fshi nga dosja gjyqësore

RAI 3 publikon dokumentet: Olsi Rama lëvizte me kartelin e d*ogës,

Një investigim i emisionit “Report” të RAI 3 ka zbërthyer detaje nga marrëveshja Itali-Shqipëri për refugjatët, e nënshkruar një vit më parë mes kryeministrit Edi Rama dhe homologes së tij italiane, Giorgia Meloni.

Përpos investigimit mbi marrëveshjen, gazetari Giorgio Mottola është fokusuar edhe tek trafiku i drogës (duke risjellë në vëmendje grupin e Habilajve dhe implikimin e Saimir Tahirit), korrupsionin në qeveri (rasti i Arben Ahmetajt), si edhe përfshirja në trafikun e lëndëve narkotike dhe në laboratorin e Xibrakës, të Olsi Ramës, vëllait të kryeministrit.

“Disa hije arrijnë deri tek vëllai i kryeministrit Edi Rama. Nga dokumentet e hetimeve të prokurorisë në 2016-ën që emisioni “Report” i publikon ekskluzivisht më poshtë rezulton se vëllai i kryeministrit shqiptar ka përdorur për lëvizjet e tij të njëjtën makinë që ishte në shërbim të një karteli të narko-trafikut shqiptar, persona që janë tashmë gjykuar dhe që kanë qenë në prani direkte të Olsi Ramës gjatë disa kontrolleve të policisë. Nga ky hetim lindi një proces gjyqësor ku narko-trafikantët janë dënuar ndërsa Olsi Rama as të paktën nuk u mor në pyetje. Emri i tij, madje është fshirë nga dosjet gjyqësore”, thuhet në emisionin “Report” të RAI 3 që ka publikuar edhe dokumente të lëvizjeve të Olsi Ramës dhe anëtarëve të bandës së Xibrakës.

RAI 3 publikon dokumentet: Olsi Rama lëvizte me kartelin e d*ogës, RAI 3 publikon dokumentet: Olsi Rama lëvizte me kartelin e d*ogës,

Këto dokumente dhe faksimile u publikuan nga deputeti demokrat Gazment Bardhi. Të ashtuquajturin “person i panjohur” në dosjen e “Xibrakës”, Bardhi e identifikoi me Olsi Ramën. Ky i fundit i ka mohuar akuzat se është përfshirë në trafikun e narkotikëve dhe se ka udhëtuar në të njëjtin mjet me trafikantët.

RAI 3 publikon dokumentet: Olsi Rama lëvizte me kartelin e d*ogës,

Investigimi i RAI 3 citon ndër të tjera se: “Pavarësisht rasteve të veçanta, në dekadën e fundit që i përket kohës së qeverisjes Rama, mafia shqiptare ka bërë një rritje epokale në cilësi.”

Të fundit