Lëkundje tërmeti në Tiranë dhe Durrës

Lëkundje tërmeti pati rreth orës 21:17 të mbrëmjes së sotme në Tiranë dhe Durrës. Magnituda e tij ka qenë 4.8 i shkallës Rihter, me thellësi 7 km dhe 3 km në veri të fshatit Bubq. ndërkohë që në territorin shqiptar ka rënë një tjetër tërmet i një shkalle më të vogël.

Epiqendra e tërmetit është në Durrës dhe lëkundjet vazhduan për disa sekonda.

Shqipëria ende nuk e ka marrë veten nga tërmeti i 26 nëntorit, i cili shkaktoi 51 të vdekur dhe bëri dëme të mëdha. llogaritet që për të risjellë normalitetin do të duhet që të shpenzohen rreth 1 miliardë euro.