KRYESORE

Lubonja: Argumenti i listave të hapura u përdor nga Rama për të hequr koalicionet, mashtrim i madh

Lubonja: Argumenti i listave të hapura u përdor nga Rama për

Analisti Fatos Lubonja e ka cilësuar një truk dhe mashtrim të madh të PS  draftin për ndryshimet kushtetuese të Kodit Zgjedhor me lista të hapura.

Duke folur në rubrikën “Opinion” në “News 24”, Lubonja tha se argumenti i listave të hapura u përdor për të hequr koalicionet.

“Manovra e fundit e Edi Ramës, për të mbyllur listat e hapura për mendimin tim tregon se me këtë ndryshim të Kodit Zgjedhor kishte si synim kryesor heqjen e mundësisë për koalicionet para-zgjedhore, pasi mund të humbte më shumë vota. Pra, argumenti i listave të hapura u përdor për të hequr koalicionet.

Nuk besoj se do ketë listë të popullit, por listë të kryetarit. Kryetari nuk do të heqë dorë nga pushteti i tij dhe ka krijuar truk. Militantët e partive janë të sugjeruar që të votojnë atë që kanë votuar lideri. Ndërsa, kryetari i partisë ka vendosur një person në listë, besoj se edhe militantët njësoj do të votojnë. Listat e hapura është mashtrim i hapur”, u shpreh Lubonja.

Ditari politik

Të fundit