Një banane për mëngjes? Nutricionistët thonë se nuk mjafton, ja me çfarë duhet ta shoqëroni

Banania është një frut plot me vlera ndaj këshillohet nga nutricionistët që të konsumohet për mëngjes. Natyrisht që një banane për mëngjes nuk do të mjaftonte ndaj sugjerohet që të kombinohet me produkte të tjera.

Sipas dr. Daryl Gioffre, nutricionist amerikan, ky frut duhet të shoqërohet me yndyrna të shëndetshme për të mos humbur asgjë prej saj. Por përveç kësaj ka dhe disa anë negative, pasi shtojnë sheqerin dhe autmatikisht dhe nivelet e acidit.

“Në çdo formë që të konsumohet sheqeri, ai i nënshtrohet procesit të fermentimit, ashtu si birra dhe vera, dhe kthehet në acid dhe alkool në trupin tuaj. Kështu bllokohet sistemi digjestiv”, shpjegon dr. Gioffre.

Ndaj shoqërojeni me kos, gjalpë kikiriku do të ishte më mirë dhe erëza si kanella.