Flash News

KRYESORE

Palmer mbështet Maqedoninë e Veriut në perspektivën e saj evropiane

Palmer mbështet Maqedoninë e Veriut në perspektivën e saj

I dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer nga Shkupi e ritheksoi edhe njëherë se vendi i tij e mbështet fuqimisht Maqedoninë e Veriut për t’u integruar në BE. Ai ka nisur një tur në rajon, ku do të udhëtojë edhe në tri kryeqytete të tjera, Prishtinë, Beograd dhe Athinë.

Vizita e tij në Shkup erdhi menjëherë pas ratifikimit nga Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës të protokollit për anëtarësimin e këtij vendi ballkanik në NATO. Në kryeqytetin maqedono-verior, ai u takua me ministrin e Jashtëm Nikolla Dimitrov, me ministren e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska dhe me presidentin Stevo Pendarovski.

Palmer tha se vjen për të konfirmuar mbështetjen e fuqishme amerikane për Maqedoninë e Veriut dhe për rrugën e perspektivën e saj evropiane. Zyrtari amerikan nuk foli më shumë për çështjet e rajonit, ndërsa ai do të qëndrojë edhe dy ditë në Shkup ku do të marrë pjesë në një konferencë mbi çështjet e sigurisë rajonale.

Të mërkurën do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev, i cili sot ishte për vizitë në Romë nga homologu italian Giusepe Conti.

Të fundit