KRYESORE

Para 25 prillit, Rama propozon Bushatin si Komisioner i Lirisë së Medias në OSBE, kundërshtarin e ‘anti-shpifjes’

Para 25 prillit, Rama propozon Bushatin si Komisioner i Lirisë së

Kryeministri Edi Rama, nën cilësinë e kreut të OSBE-së ka propozuar që posti i Komisionerit të Lirisë së Medias, Harlem Desir, të zëvendësohet me ish-ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati.

Kujtojmë se Harlem Desir e ka kundërshtuar paketën anti-shpifje, propozim i mazhorancës dhe e votuar në Kuvend në 18 dhjetor 2019, pasi sipas tij cenonte lirinë e medias.

Po ashtu, edhe Ditmir Bushati, aktualisht deputet i PS, e ka kundërshtuar në Kuvend paketën e shumëdebatuar të anti-shpifjes.

Bushati pati kërkuar ditën kur u votua ky draft që të mos miratohet, duke thënë se binte ndesh me Këshillin e Europës.

“Bie ndesh me Këshillin e Europës. Ata nuk e kanë kërkuar këtë ligj. Ne po nxitohemi që po bëjmë një ligj të tillë”, tha Bushtati.

Nga ana tjetër, sipas TCH Bushati ende nuk ka mbajtur një qëndrim nëse do të pranojë ose jo këtë propozim për postin e rëndësishëm disa muaj para zgjedhjeve të 25 prillit.

Ndërkohë, në raportin e 21 prillit nga ‘Reporterët Pa Kufij’, rezulton se liria e medias në Shqipëri është përkeqësuar.

Sipas këtij raporti, vendi ynë ka humbur dy vende për lirinë e medias dhe të drejtave të gazetarëve.

Shqipëria është renditur në vendin e 84, ndryshe nga 2019-ta kur pozicionohej në vend të 82.

Ditari politik

Të fundit