Flash News

POLITIKOFF

Zakonet e përditshme që ju bëjnë të shtoni kilogramë

Zakonet e përditshme që ju bëjnë të shtoni

Kombinimi i vakteve ushqyese, ushtrimeve të rregullta dhe një plani të menduar mirë për humbjen e peshës mund të mos jetë i mjaftueshëm për t'ju ndihmuar të hiqni kilogramët e tepërt. Në këtë rast, mund të ketë rutina të vogla ditore që kalojnë pa u vënë re, dhe ato duhet me patjetër të kontrollohen.

"Bright Side" sugjeron shmangien e disa zakoneve që do na ndihmojnë të biem në peshë.

Jeni të fiksuar pas avakodos
Zakonet e përditshme që ju bëjnë të shtoni

Avokadot janë të mbushura me yndyra të shëndetshme dhe lëndë ushqyese të tjera të dobishme, minerale dhe antioksidantë. Për shkak të këtij reputacioni të mirë, njerëzit priren ta shtojnë atë në tostat e tyre. Rekomandohet të qëndroni në gjysmë avokado në ditë për humbje të shëndetshme të peshës.

Po injoroni vaktin e drekës

Zakonet e përditshme që ju bëjnë të shtoni

Disa njerëz neglizhojnë drekën sepse aq të zënë gjatë gjithë ditës sa që harrojnë të hanë. Disa të tjerë e anashkalojnë sepse mendojnë se ashtu po humbasin peshë. Mosdhënia e mjaftueshme e ushqimit vetes mund t’ju bëjë të ndjeheni të lodhur dhe të stresuar, gjë që rezulton në dëshira të shtuara dhe ngrënie ushqimesh jo të shëndetshme më vonë. Përveç kësaj, kjo mund të çojë në çekuilibër hormonal që ju ndalojnë të digjni yndyrën.

Preferoni xhinse që rrinë pas trupit

Zakonet e përditshme që ju bëjnë të shtoni

Mund të ndihmojnë për të krijuar një iluzion dhe për t'ju ndihmuar të dukeni më të dobët, por veshja e tyre e shpeshtë mund të çojë në disa probleme. Xhinse të ngjitura pas trupit ju shtrëngojnë kofshët, vithet dhe belin, duke mos lejuar muskujt të kryejnë funksionin e tyre. Pasi janë nën presion për një kohë të gjatë. Për ta parandaluar këtë, ose mund të kaloni në stile më të gjëra ose të masazhoni rregullisht kaviljet dhe bërthamën tuaj pasi keni veshur xhinse të tilla.

Po shmangni yndyrat dhe karbohidratet

Zakonet e përditshme që ju bëjnë të shtoni

Mungesa e karbohidrateve të mjaftueshme dhe yndyrave të shëndetshme në vaktet tuaja çekuilibron dietën dhe çon në shtim në peshë. Për të marrë përfitimet më të mira shëndetësore, sigurohuni që të konsumoni kryesisht karbohidrate komplekse dhe yndyra të shëndetshme.

Preferoni kafe me qumësht

Zakonet e përditshme që ju bëjnë të shtoni

Vetë kafeja nuk do t’ju prishë procesin e humbjes së peshës, por ajo që vendosni t’i shtoni asaj padyshim që mundet. Një filxhan kafe e pjekur e errët përmban vetëm 4 kalori, ndërsa një filxhan kapuçino me qumësht është 110 kalori.

Burimi: Bright Side

Ditari politik

Të fundit