Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Një zyrtar i lartë në Qendrën e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve në ShBA paralajmëroi dje se rritja e rasteve të koronavirusit ishte “dekurajuese”. Të paktën 15 shtete kanë ndalur ose kanë ndryshuar planet e rihapjes.

■ François Fillon, një ish-kryeministër francez dhe kandidat presidencial në vitin 2017, u shpall fajtor të hënën për përvetësim të fondeve publike dhe u dënua me burg, në një skandal në të cilin ai pagoi gruan e tij me fondet e taksapaguesve për një punë të rreme.

■ Organizata Botërore e Shëndetit do të dërgojë një ekip ekspertësh në Kinë javën e ardhshme për të hetuar burimin origjinal të koronavirusit.

Reddit: Uebfaqja e bordit të mesazheve ndaloi komunitetin e saj më të madh kushtuar Presidentit Trump, The Donald, si pjesë e standardizimit të politikave për gjuhën e urrejtjes.

Përplasje Indi-Kinë: Qeveria e Indisë ndaloi gati 60 aplikacione mobile kineze të hënën, përfshirë TikTok, duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare, pasi tensionet u rritën midis dy vendeve këtë muaj.

Tragjedia në lumin Bangladesh: Të paktën 32 njerëz, duke përfshirë tre fëmijë, vdiqën pasi një varkë me pasagjerë u përplas me një traget dhe u përmbys të hënën.