Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

Jeffrey Epstein: Ghislaine Maxwell, ish bashkëpunëtorja e financierit të diskredituar, u arrestua të enjten me akuza penale të lidhura me operacionin e dyshuar të trafikimit seksual. Ajo u akuzua për ‘kujdestari’ të shumë vajzave për Epstein, i cili abuzoi seksualisht me to.

Ukrainë: Drejtori i bankës qendrore të vendit dha dorëheqjen këtë javë, duke përmendur presionin politik që shkelte udhëzimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Pavarësia e bankës u përcaktua kur u vu në provë me një program kredie urgjente 18 mujor prej $ 5 miliardësh, muajin e kaluar.

Turqi: Zyrtarët do të vendosin brenda dy javësh nëse muzeu 1,500-vjeçar Hagia Sophia në Stamboll mund të kthehet në xhami.

Britani: Një gjykatës vendosi të enjten që Nicolá Maduro i Venezuelës nuk mund të ketë akses te mbi 1 miliard dollarë ar në një kasafortë të Bankës së Anglisë, sepse Britania nuk e njeh atë si presidentin e vendit të tij.

█Policia në Europë tha të enjten se kishte arrestuar qindra njerëz të dyshuar për trafik droge dhe krime të tjera duke hakeruar në EncroChat, një rrjet telefonik i koduar i përdorur nga kriminelët në të gjithë botën.

█Një goditje e papritur infektimesh në Melburn, Australi, nënvizon ndikimin e madhësisë së koronavirusit në komunitetet e emigrantëve dhe atyre me të ardhura të ulëta. Autoritetet kanë izoluar 300,000 njerëz.