KRYESORE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Një koalicion i qendrës së djathtë i udhëhequr nga partia anti-emigrante e Matteo Salvinit, ish-zv/kryeministri nacionalist i Italisë, bëri përparime në zgjedhjet rajonale të hënën, por nuk arriti të fitonte rajonin e rëndësishëm të Toscana.

■ Rritja e rasteve me Covid-19, Britania e Madhe mund të rikthejë karantinën në tetor.

■ Gati një milion njerëz kanë vdekur nga virusi në të gjithë botën, një numër marramendës. Të paktën 73 vende janë duke parë rritje në rastet e zbuluara rishtazi.

■ Mynihu do të kërkojë maska në disa nga hapësirat e tij të hapura, duke përfshirë rrugët e frekuentuara dhe sheshet popullore, duke filluar të enjten, njoftoi kryetari i bashkisë.

■ Në Indi, ku numrat e rasteve janë ndër më të lartët në botë, Taj Mahal u rihap me kufizime të hënën.

■ Kuba përballet me një nga mungesat e saj më të rënda të ushqimit në vite pasi pandemia shkatërroi ekonominë e saj të varur nga turistët.

■ Seriali ‘Succession’ i HBO fitoi si drama më e mire në çmimet Emmy. Por "Schitt's Creek", i cili mori çmimin e humorit dhe "Ëatchmen", me temat e tij me jehonë shoqërore, morë çmimet më të shumta.

■ Efekti i koronavirusit në ekonominë e Irlandës ka tkurrur tregun e banesave, dikur shumë i fortë në Dublin, veçanërisht listat e Airbnb, të cilat janë goditur nga një kolaps në turizëm.

■ Aktivisti kongolez Mwazulu Diyabanza do të paraqitet në një gjykatë të Parisit këtë muaj pasi u përpoq të merrte një thesar afrikan nga një muze. Ai tha se ishte i plaçkitur. Rasti ngre pyetje më të gjera në lidhje me Francën dhe qëndrimin e saj ndaj së kaluarës së saj koloniale.

 

Ditari politik

Të fundit