Pretendimeve territoriale mbi burimet e hidrokarbureve, rriten tensionet mes Greqisë dhe Turqisë  

Tensioni në Mesdheun Lindor midis Greqisë dhe Turqisë janë përshkallëzuar përsëri pas një periudhe të shkurtër kohe qetësie.

Dy aleatët e NATO-s duket se janë në prag përplasjeje për mosmarrëveshjet e tyre mbi pronësinë dhe të drejtat e shpimit në një pjesë të diskutueshme të Detit Mesdhe midis Greqisë dhe Qipros.

Turqia njoftoi se anija kërkimore Oruc Reis dhe dy anije ndihmëse do të fillojnë shpimet eksploruese në rajonin e diskutueshëm të detit, lëvizja më e fundit në një mosmarrëveshje territoriale midis dy vendeve, nga dje deri më 23 gusht.

Ministria e Mbrojtjes Turke njoftoi se anijet e marinës turke po shoqërojnë Oruc Reis si një forcë mbrojtëse.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjo veprim vjen vetëm disa ditë pasi Greqia dhe Egjipti nënshkruan një marrëveshje mbi zonat ekonomike për të drejtat e shpimit dhe kufijtë detarë në Mesdheun lindor. Turqit pretendojnë se kjo marrëveshje qëllimisht i mbyll ata nga zona.

Turqia dhe Greqia kanë një mosmarrëveshje të gjatë për sovranitetin dhe qasjen ekonomike në burime në Detet Egje dhe Mesdhe. Greqia ka afro 6,000 ishuj dhe ishuj të shpërndarë në detet Egje dhe Jon, nga të cilat vetëm 227 janë të banuar.

Shumë prej këtyre ishujve ndodhen larg bregut perëndimor të Turqisë, duke kufizuar kështu zonat detare turke. Egjet dhe Medi Lindor besohet se përmbajnë depozita të pasura me gaz natyror dhe naftë, që është një arsye kryesore për këtë mosmarrëveshje.

Edhe vitin e kaluar, Turqia nënshkroi një marrëveshje të ngjashme me qeverinë libiane të mbështetur nga KB në Tripoli, duke shkaktuar zemërim në Greqi, Qipro dhe Egjipt, të cilët të gjithë thanë se ajo shkelte të drejtat e tyre ekonomike në Mesdhe. Bashkimi Evropian thotë se kjo është një shkelje e ligjit ndërkombëtar që kërcënon stabilitetin në rajon.

Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis foli të hënën në mëngjes me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, duke e informuar atë për marrëveshjen greko-egjiptiane dhe situatën në Mesdheun lindor. Ai ishte planifikuar të fliste me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg të hënën pasdite.

Të dy palët kishin qenë në negociata në Berlin dhe ishin në prag të lëshimit të një deklarate të përbashkët, por marrëveshja Greko-Egjiptiane çoi në ndalimin e bisedimeve nga Turqia.

“Në momentin kur u njoftua marrëveshja me Egjiptin, ne morëm një udhëzim të qartë nga presidenti ynë:‘ Ju po ndalni bisedimet. Informoni gjermanët dhe grekët, ne nuk po bëjmë hapa përpara për negociatat, “tha zëdhënësi i Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, Ibrahim Kalin, për televizionin CNN-Turk.

Aleatët dhe fqinjët e NATO-s Greqia dhe Turqia kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada të tëra mbi një larmi çështjesh, përfshirë kufijtë e detit, dhe kanë ardhur në prag të luftës tre herë që nga mesi i viteve 1970.

Zbulimet e fundit të gazit natyror dhe planeve të shpimit nëpër Mesdheun lindor kanë çuar në një rritje të tensionit.