Flash News

KRYESORE

Publikohet lista e plotë, ja të gjithë kandidatët e Sfida për Shqipërinë për zgjedhjet e 18 qershorit

Publikohet lista e plotë, ja të gjithë kandidatët e Sfida

Gjergj Bojaxhi është zgjedhur zyrtarisht kandidat i SFIDA për Shqipërinë në qarkun e Tiranës për zgjedhjet parlamentare të 18 Qershorit. Përmes një procesi një-anëtar-një votë, SFIDA për Shqipërinë ka zgjedhur kandidaturat e saj, ku në Tiranë kandidon edhe politologu Ermal Hasimja. E treta është zgjedhur Blerina Turdiu.

SFIDA ka vijuar duke dorëzuar sot e para në KQZ listat me kandidatët për deputetë.  Kandidati Gjergj Bojaxhi falenderoi anëtarët e partisë për besimin.

“Dua të shpreh dy falenderime sot. Një për besimin që anëtarët më dhanë përmes votës së tyre. Dhe së dyti falenderoj gjithë anëtarë dhe vullnetatët që arritën të realizojnë për herë të parë në Shqipëri një proces votimi një-anëtar-një-votë kaq transparent dhe demokratik”, u shpreh Bojaxhi.

Ermal Hasimja u shpreh se procesi i votimit të brendshëm ishte parësor dhe krejt ndryshe nga çfarë ofron realiteti politik i këtyre viteve.

“Kemi parë dhe ende shikojmë sesi kryetarët vendosin si autokratë kandidaturat, në bazë të interesave personale dhe jo atyre partiake apo kombëtare. Në momentin që nuk ka demokraci të brendshme, kësisoj nuk mund të ketë demokraci edhe në mënyrën e qeverisjes”.

SFIDA për Shqipërinë thotë se do të jetë alternativa që ka munguar nga çfarë ka prodhuar politika e këtyre viteve dhe e duhura për përfaqësimin dinjitoz të qytetarëve.

“Sot dorëzuam të parët listat me kandidatët tanë dhe shqiptarët tashmë e kanë kuptuar që SFIDA do të jetë një alternativë ndryshe në zgjedhjet e 18 Qershorit, ku çdo qytetar që ndihet i pakënaqur nga kjo politikë e këtyre viteve, do të ketë mundësinë të dëgjohet dhe të përfaqësohet denjësisht”, u shpreh kandidati Gjergj Bojaxhi.

SFIDA për Shqipërinë është shprehur se do të marrë pjesë në zgjedhje më 18 qershor, sepse sipas saj datat dhe rregullat nuk duhet të ndryshohen në pazaret e politikës.

Tirane

 1. Gjergj Bojaxhi
 2. Ermal Hasimja
 3. Blerina Turdiu
 4. Hito Habili
 5. Besa Xhumari
 6. Medlir Mema
 7. Xheni Ferra
 8. Gledis Shehu
 9. Dorela Lazaj
 10. Blerina Zoto
 11. Klodiana Thartori
 12. Ergi Zaloshnja
 13. Dritan Ziu
 14. Enver Shengjergji
 15. Arber Uka
 16. Arben Gjoni
 17. Amarildo Metushi
 18. Enea Gjona
 19. Gentjan Hasa
 20. Olta Dhimitri
 21. Enxhi Cara
 22. Eldores Sula
 23. Lucela Doci
 24. Besarta Prenga
 25. Erisa Gogo
 26. Ada Shukullari
 27. Sherif Mucalla
 28. Dorjan Sanxhaku
 29. Aleksander Prenga
 30. Albina Goga
 31. Ridvald Dhimo
 32. Luan Sula

Diber

 1. Artan Cami
 2. Anisa Greva
 3. Shkelqim Zeqo
 4. Ilirjan Gjata
 5. Loreta Katorri
 6. Evis Zaja

DURRES

 1. Olsi Agalliu
 2. Rajmonda Trupja
 3. Arben Laci
 4. Rezeart Zgjanolli
 5. Fatmir Boshnjaku
 6. Adriana Kocillari
 7. Erald Veliu
 8. Fatjona Priska
 9. Gersi Karanxha
 10. Blerina Gjeka
 11. Mario Kapinova
 12. Olgerta Puta
 13. Borjan Uka
 14. Kristi Coka

Berat

 1. Lorenc Pushi
 2. Ervin Semani
 3. Artemisa Paja
 4. Denisa Stasa
 5. Tefik Dervish
 6. Florian Lula
 7. Imena Salillari

Kukes

 1. Eugena Dellani
 2. Marlen Malaj
 3. Donald Dervishi

Lezhe

 1. Gjystina Golloshi
 2. Endri Avdullari
 3. Edmond Kamberi
 4. Aleksander Kajo
 5. Erlinda Arkaxhiu
 6. Gjinovefa Proseku
 7. Eno Tato

Shkoder

 1. Ridson Noka
 2. Elvana Delishaj
 3. Rezart Llahi
 4. Admir Kokallaj
 5. Doriti Myftiu
 6. Denis Stasa
 7. Arnolt Neziri
 8. Donald Hysenaj
 9. Eva Dafa
 10. Brikela Harizi
 11. Abeljan Skenduli

Fier

 1. Luan Tato
 2. Bardhyl Veizaj
 3. Eneida Pellumbi
 4. Fiorela Cekaj
 5. Marieta Bardhi
 6. Elis Kokolar
 7. Gezim Hoxha
 8. Elda Jano
 9. Edikel Bregasi
 10. Jurgen Haxhiu
 11. Esterina Tola
 12. Ergest Cina
 13. Bleona Kola
 14. Dalin Duka
 15. Andi Xharri
 16. Manjola Zabiku

Vlore

 1. Jonid Dhrami
 2. Tasim Mehmeti
 3. Lorena Zyberaj
 4. Florjan Bombaj
 5. Dorina Islami
 6. Jurilda Shimi
 7. Ador Alia
 8. Arjona Kocillari
 9. Ardit Luzi
 10. Shkelzen Cebnaj
 11. Lorna Besho
 12. Anila Memushaj

Gjirokaster

 1. Ilir Alimema
 2. Nurilda Capullari
 3. Cerciz Loloci
 4. Rozeta Mullara
 5. Enson Lila

Elbasan

 1. Odisela Balla
 2. Klajdi Jani
 3. Pranvera Qyrra
 4. Elona Dinoshi
 5. Robert Kosti
 6. Eugen Sholla
 7. Enea Zhulegu
 8. Mariglen Mosha
 9. Brisilda Cami
 10. Ermal Selenica
 11. Jonida Ruci
 12. Brunilda Roshi
 13. Lindita Shehu
 14. Irena Dajci

Korce

 1. Enea Andrea
 2. Sofika Petrofski
 3. Arben Starova
 4. Alda Haxhillari
 5. Martin Mano
 6. Aleksander Zenullari
 7. Argent Topciu
 8. Lorena Lacka
 9. Lejdi Ago
 10. Merkur Zeqiri
 11. Rovena Xhafa

Ditari politik

Të fundit