Rama foli në televizionin serb për taksën e Kosovës, këshilltarja e Haradinajt: Strategji e dështuar, në kohë të gabuar

Këshilltarja e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, Meliza Haradinaj – Stublla, ka kritikuar kryeministrin Rama, pas një interviste të dhënë për PINK TV në Beograd, ku flet për deklaratat e tij rreth taksës, të bëra pas Samitit të Berlinit.

Me anë të një postimi në Facebook, këshilltarja e Haradinajt e konsideron deklaratën e Ramës, strategji të dështuar, në kohë të gabuar të historisë.   

“Analogjia që po tentohet – duke përdorë taksën si urë lidhëse për të sulmuar ata që korrën fitore epike kundër idesë së ndarjes/korrigjimit/shkëmbimit – është strategji e dështuar, në kohë të gabuar të historisë”, – shkruan Stublla ndër të tjera.

Reagimi i plotë:

Kryeministri Rama paska zgjedhur një medium serb nga Beogradi TV PINK për të sqaruar deklaratat e tij rreth taksës dhe Kosovës, pas takimit të Berlinit.

Edhe në këtë intervistë, Rama nuk dështon së ritheksuari se taksa qenka klithmë politike që tash e sa kohë ka bllokuar dialogun me Serbinë, dhe e barazvlerëson veten me Kancelaren Merkel dhe Presidentin Macron – duke thënë që bashkë me ta në Berlin ka avokuar për pezullim të taksës…!

Analogjia që po tentohet – duke përdorë taksën si urë lidhëse për të sulmuar ata që korrën fitore epike kundër idesë së ndarjes/korrigjimit/shkëmbimit – është strategji e dështuar, në kohë të gabuar të historisë.