Ramush Haradinaj niset drejt Hagës, mesazhi që përcjell para largimit

Sot, ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është nisur për në Hagë, ku do të pyetet nga Dhomat e Posaçme si i dyshuar për krime lufte.

Para largimit, Haradinaj ka përcjellë edhe një mesazh, ku thekson se “luftëtarët e lirisë gjithmonë janë të rreshtuar me të drejtën!”

“Sot, si Ramush Haradinaj, qytetar i Republikës së Kosovës, i përgjigjem ftesës për intervistim nga Dhomat e Posaçme në Hagë. Tërësisht në të drejtën e Kosovës, i palëkundur për vendimet e mia jetësore dhe i patrazuar e ballëlartë. Kosova ka ecur përpara në rrugëtimin euro-atlantik dhe është më e fortë se kurrë, në rreshtin e paqes dhe miqësi të përhershme me ShBA-në. Kosova është e gatshme të dialogojë me Serbinë deri në arritjen e një marrëveshjeje finale ligjërisht obliguese, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. Por, tregun e japim vetëm për njohje.

Me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë!”, shkruan Haradinaj në rrjetet sociale.