Rrëzohet një avion me 83 persona në bord në Afganistan, merr flakë në territorin e kontrolluar nga Talibanët

Një avion pasagjerësh që mendohet se transportonte më shumë se 80 persona, është përplasur dhe ka shpërthyer në flakë në territorin e kontrolluar nga Talibanët në Afganistan, raporton mirror.co.uk.

Avioni i ‘Ariana Afganistan Airlines’ ishte nisur për në rrugën për në Kabul nga Herat.

Fati i pasagjerëve dhe ekuipazhit është ende i panjohur.

Mediat lokale thanë se 83 persona ishin në bord kur avioni shtetëror zbriti në jug-lindje të Kabulit rreth orës 1.15 sipas orës lokale të hënën.

Sipas raporteve, anëtarët e Talibanëve ishin në vendin e përplasjes.

Gazetari Bilal Sarwary shkroi në Twitter se avioni u rrëzua rreth nëntë milje nga qendra e rrethit Deh Yak në një zonë nën kontrollin e Talibanëve.