KRYESORE

Shefja e ONM si Vlahutin: Sulmohemi se vettingu po trondit themelet e sistemit të drejtësisë

Shefja e ONM si Vlahutin: Sulmohemi se vettingu po trondit themelet e sistemit

Shefja e operacionit ndërkombëtar të ONM, Genoveva Ruiz Calavera, në një intervistë të posaçme me shkrim për Zërin e Amerikës, hedh  poshtë aludimet se procesi i vettingut ka standarte të dy-fishta, duke i cilësuar ato si sinjale se Vetting po trondit themelet e një sistemi të korruptuar. Ajo mohoi që ky proçes të jetë nën ndikime politike, dhe nënvizoi nevojën e reformimit të sistemit të drejtësisë.

“ Sulmet në rritje ndaj reformës në drejtësi, Vetting-ut dhe ONM-së, vëzhguesve ndërkombëtarë dhe misioneve tona të asistencës së BE në këtë drejtim janë shumë domethenëse. Këto pretendime janë të pabazuara dhe të papranueshme, por ne i shohim ato si një konfirmim që Vetting-u po trondit themelet e një sistemi të korruptuar. Shpresojmë që ndryshimi në gjyqësor të forcojë profesionalizmin, aftësinë dhe guximin e magjistratëve të sapoemëruar për të luftuar korrupsionin.Disa ditë më parë, me rastin e përurimit të Pallatit të ri të Drejtësisë në Tiranë, unë ndoqa një ceremoni diplomimi të Shkollës së Magjistraturës. Unë isha shumë krenare që pashë gjyqtarë dhe prokurorë të rinj që merrnin detyrën dhe të betoheshin për t'i shërbyer Kushtetutës”- pohon Genoveva Ruiz Calavera shefja e ONM.

Deklaratat e shefes se ONM ngjajne me qendrimet e ish-ambasadores se BE-se ne Tirana, Romana Vlahutin, e cila ne nje interviste me 24 korrik 2018 u ankua se eshte sulmuar nga te gjitha anet per shkak te Reformes ne Drejtesi, e cila ka trondisur sistemin e korruptuar.

Ditari politik

Të fundit