Shkon në 290 numri i viktimave në Sri Lanka, sulmi terrorist ishte paralajmëruar 10 ditë më parë

Blood stains are seen on a statue of Jesus Christ after a bomb blast inside a church in Negombo, Sri Lanka April 21, 2019. REUTERS/Stringer NO RESALES. NO ARCHIVES.

Festa e Pashkës dje u përgjak në Sri Lanka prej sulmeve të koordinuara terroriste në kisha dhe hotele luksoze.

Për pasojë, sipas CNN deri tani numërohen 290 viktima dhe mbi 500 të tjerë të plagosur rëndë.

Megjithëse deri tani askush nuk e ka marrë përsipër përgjegjësinë, autoritetet janë shprehur të bindur se pas tetë shpërthimeve të njëpasnjëshme fshihen akte terroriste.

Mësohet se shërbimet e  inteligjencës kishin paralajmëruar dhe grumbulluar informacione lidhur me një sulm të mundshëm 10 ditë më parë, si dhe kishin dhënë alarmin që të ndërmerren masa parandaluese.

“Duhet të merren masa serioze për ata që kanë injoruar këtë paralajmërim që më datë 11 prill”, u shpreh Ministri i Telekomunikacionit i Sri Lankës, Harin Fernando.

Mediat vendase kanë raportuar se nga shpërthimet në kisha dhe hotele luksoze ka edhe turistë të huaj.

A view of St. Sebastian’s Church damaged in blast in Negombo, north of Colombo, Sri Lanka, Sunday, April 21, 2019. More than hundred were killed and hundreds more hospitalized with injuries from eight blasts that rocked churches and hotels in and just outside of Sri Lanka’s capital on Easter Sunday, officials said, the worst violence to hit the South Asian country since its civil war ended a decade ago. (AP Photo/Chamila Karunarathne)
April 21, 2019 – Colombo, Sri Lanka – A view of blast site near the Dehiwala zoo, near Colombo, Sri Lanka, on April 21, 2019.- At least 137 people were killed in Sri Lanka on April 21, police sources told AFP, when a string of blasts ripped through high-end hotels and churches as worshippers attended Easter services. (Credit Image: ? Akila Jayawardana/NurPhoto via ZUMA Press)

Sri Lankan security personnel and investigators look through debris outside Zion Church following an explosion in Batticaloa in eastern Sri Lanka on April 21, 2019. – A series of eight devastating bomb blasts ripped through high-end hotels and churches holding Easter services in Sri Lanka on April 21, killing nearly 160 people, including dozens of foreigners. (Photo by LAKRUWAN WANNIARACHCHI / AFP)LAKRUWAN WANNIARACHCHI/AFP/Getty Images