33 C
Tirana
14/08/2020
Home Tags Austria

Tag: Austria

Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor, kancelari i Austrisë: Është në interes të...

Bashkimi Europian do të jetë i kompletuar vetëm kur të jenë pjesë e tij edhe vendet e Ballkanit Perëndimor, deklaroi kancelari austriak, Sebastian Kurz,...

Austria paralajmëron tërheqjen nga marrëveshja e OKB-së për migracionin

Austria mund të ndjekë shembullin e Shteteve të Bashkuara dhe Hungarisë, për t’u tërhequr nga mbështetja e një marrëveshjeje të Kombeve të Bashkuara mbi...

Kampet e refugjatëve rikthehen në agjendë; Opsioni i Shqipërisë sërish në...

Kriza e refugjatëve në Evropë është qetësuar disi, por ajo nuk ka përfunduar. Në Vjenë të Austrisë u organizua takimi i radhës i ministrave...

Thyhet boshti Austri-Hungari; Kurz kundër Orban: Nuk ka kompromise kur bëhet...

Kancelari austriak, Sebastian Kurz (Partia Popullore Konservatore) u distancua hapur nga kryeministri hungarez Viktor Orban dhe partia e tij konservatore Fidesz, e cila është...

Kurz për ‘Der Spiegel’: Nuk mund ta lemë vetëm Italinë në...

Nuk mund të lemë vetëm një anëtar të BE-së nën presionin e çështjes migratore, deklaroi kancelari austriak, Sebastian Kurz për gazetën gjermane ”Der Spiegel”. ”Gatë...

Gafa në Shkup; kancelari i Austrisë pritet me flamurin e Letonisë,...

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz ka qenë sot për një vizitë zyrtare në Shkup të Maqedonisë, por autoritetet atje kanë bërë një gafë që...

Austria kusht për hapjen e negociatave: Arrestoni “peshqit e mëdhenj”, jo...

Austria e mbështet hapjen e negociatave me Shqipërinë, por Bashkimi Europian kërkon fakte se ky vend po lufton korrupsionin dhe krimin e organizuar në...

Lajmi i keq për Shqipërinë, Austria ‘shpik’ një fazë të re...

Austria merr më 1 korrik presidencën e Bashkimit Europian, ndërkohë që prioritet janë përcaktuar disa muaj më parë. Refugjatët, buxheti i BE-së dhe zgjerimi...

Serbët e nxjerrin inatin e ‘Shqiponjës’ në Vjenë; 30 automjete policie...

Fitorja e Zvicrës kundër Serbisë në Kupën e Botës nuk është pritur mirë nga serbët. Por ajo që ka nxehur më shumë situatën ishte...

Shqipëria, kamp për sirianët? Drejtori austriak: Është proces politik. Nëse miratohet,...

Në media flitet për mundësinë e ngritjes së qendrave të refugjatëve në Shqipëri e vende të tjera të Ballkanit. Drejtori austriak kundër trafikimit, Gerald...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!