29 C
Tirana
12/08/2020
Home Tags Bashkimi Europian

Tag: Bashkimi Europian

Negociatat/ Këshilli i BE “po” Shqipërisë, por me 13 kushte

Të enjten Shqipëria mund të marrë “po” për negociatat, por, me kushte shtesë. 9 kushteve të Bundestagut gjerman, që i`a la detyrë Shqipërisë në...

Ligji ‘kulturalisht i pandershëm’ i Ramës kundër medias

Alfred Lela Një projektligj për median, i stilizuar si 'anti-shpifje' dhe anti-fake news', prej thuajse një viti shkon e vjen nga Qeveria në Kuvend, nga...

Gjermani Michael Roth sërish thirrje për hapjen e negociatave Shqipëri-BE

Për sa i takon Michael Roth, ministër gjerman për Evropën, Bashkimi Europian duhet të marrë një vendim për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me...

Rezultatet/ Si ndryshon Parlamenti Evropian pas zgjedhjeve; tronditja që po shkaktojnë...

Politiko.al *Të dhënat janë rezultat i përfundimit të numërimit të votave në 15 shtete, raportimeve paraprake në 12 shtete dhe sondazhit në 1 shtet. Shifrat...

Negociatat/ Ish-kryeministri i Suedisë kundër zyrtares së Francës: Populizëm i hapur

Ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt e ka kritikuar qëndrimin e Nathalie Loiseau, kryesuese e listës së partisë së Emmanuel Macron për zgjedhjet evropiane, për...

Zhduken 1.3 trilionë euro TVSH, është ‘grabitja e shekullit’ në Evropë

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme. Më shumë se 1,260 miliardë euro të destinuara për 28 shtetet e Bashkimit Europian...

Ish-ministri britanik: Greqia të njohë Kosovën, ndihmon rajonin dhe veten

Denis MacShane, ish-ministër Shteti për Evropën në Britaninë e Madhe, në një koment të publikuar në gazetën greke ‘Kathimerini’, thotë se Angela Merkel dhe...

Presidenti i Rumanisë: BE duhet të zgjerohet me Ballkanin Perëndimor

Duhet të vazhdojmë me zgjerimin e Bashkimit Europian, pasi vendet e Ballkanit Perëndimor po presin që të pranohen, deklaroi sot presidenti rumun, Klaus Iohannis,...

Ministri gjerman për Evropën: Të mbajmë fjalën e dhënë ndaj Ballkanit...

Ministri për Evropën në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth kërkon nga Bashkimi Evropian që të mbajë fjalën e dhënë ndaj shteteve të...

Negociatat nuk hapen në qershor, ‘Deutsche Welle’: Vendimi shtyhet për në...

Për Shqipërinë nuk hapen negociatat në muajin qershor, por një vendim mund të merret në shtator të 2019-ës. Media gjermane, Deutsche Welle raporton me...

LAJMET E FUNDIT

error: Content is protected !!